• videolar

  1. fransızca bir isim olarak dilimize geçmiş bu kavram iki farklı anlamı uhdesinde barındırır. bunlardan birincisi; bir ülkenin ekonomisinin yükselme veya alçalma yönündeki inişili çıkışlı, dalgalı hareketlerin bütnünü ifade etmektedir. diğeri ise; her türlü şart veya pozisyonun ortaya çıkardığı durumları ifade etmektedir.
  2. ing. conjunction gibi düşünürsek sürücü kursu hazırlık kitaplarında çeşitli kavşak senaryolarında nasıl hareket edileceğinin bir kurala bağlandığı, örneğin kimin sağı boşsa geçiş onundur, ya da ambulans dinlemez geçer gibi. burada kavşağın doğruca analizi ile oradan kazasız belasız kurtulmak esastır. kurt politikacı, stratejist dediğimiz de, vaziyeti tepeden görebilip küfeyi devirmeden, çömleği patlamadan durumu idare etme yeteneğine ve tecrübesine sahip kimselerdir. (bkz: çoban sülü)
  3. bir gün diğer normal türk insanları gibi cümle içinde kullanabilmek istediğim, anlamı anlaşılmayan duruma göre sallanan kelimelerdendir.
  4. konuşma esnasında değişik kelime kullanayım da tarz olsun şeklinde düşünen kimselerin sıklıkla kullandıkalrı silahtır.
  5. amına koyduğumunun kelimesi. o kadar solcu/devrimci/anarşik arkadaşım oldu, deli gibi kullanageldiler ama halen anlamını tam çözemedim. tanımı da amına kodumunun kelimesi. bu kadar basit.