• videolar

• görseller

• konfüçyus
  1. * "ben de bir elma var,sen de bir elma var, ben sana elmamı verdim sen bana elmanı verdin, ben de bir elma oldu sen de bir elma. ama bende bir bilgi var, sende bir bilgi var,
    ben sana bilgimi verdim sen bana bilgini verdin,
    ben de iki bilgi oldu sen de iki bilgi" diye buyuran üstün şahsiyet, büyük filazof.

edit notu: yazılanın aynısı falan yazılmamıştır. bizzat benimki öne alınmıştır. benden alınan bana satılmıştır.
    bu benim hayat düsturumdur...
    ben satarım bu lafı...
  2. m.ö 551-m.ö 479 yılları arasında şantung'ta yaşamış çinli filozof.gerçek ismi k'ung-fu-tzudur.öğretileri uygulamayla alakalı olmasına ve manevi olmamalarına rağmen zamanla asya toplumlarında bir din olarak benimsenmiştir. kurduğu sistem zamanla konfüçyanizm adı altında dini bir sisteme dönüşmüş ve 20.yy başlarına kadar çinin resmi dini olmuştur.
  3. " bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır: birincisi, iyi düşünmektir. bu en soylusudur. ikincisi, taklit etmektir. bu en kolayıdır. üçüncüsü, denemiş olmaktır. bu en acısıdır."

konfüçyus
  4. ünlü çinli filozof. sözleri okundukça takdir edilesi büyük şahsiyet.
  5. bir ülke için ana dilinin ne kadar önemli olduğunu en iyi vurgulayan, asıl adı "kongfuzi" olan ünlü bir çinli filozoftur.

" bir ülkenin yönetimini ele alsaydım, yapacağım ilk iş,hiç kuşkusuz dilini gözden geçirmek olurdu. çünkü dil kusurlu ise, sözcükler düşünceyi iyi ifade edemez. düşünce iyi ifade edilmezse, görevler ve hizmetler gereği gibi yapılamaz. görevin ve hizmetin gerektiği gibi yapılamadığı yerlerde adet, kural ve kültür bozulur. adet, kural ve kültür bozulursa adalet yanlış yollara sapar. adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. işte bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir!"