merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

• görseller

• koma hivron
    • koma hivron
  1. 1

koma hivron

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. müzik hayatlarına batman'da başlamış ve bugüne kadar bir albüm çıkarmış olan kürtçe müzik grubu. biraz daha gelişme gösterebilirlerse mehmet atlı'nın kürt müziğine kattığı yeni soluğa bir nefes de onlar olabilirler.

not: "hivron" ayışığı demek.
  2. daha geçenlerde keşfettiğim , kürtçe müzik icra eden batmanlı grup . dinleyin pişman olmayacaksınız . hemen burun kıvırmayın . düş sokağı sakinleri kıvamında bir müzik tarzları var . link aşağıda ;

http://www.youtube.com/...

işte sözler ;

dicemidim ( üşüyorum )

min veşêre deşta min ( beni sakla ovam )
    di şikeftên çavên xwe da ( gözlerinin inlerinde )
    gulîyên xwe bike sitar ( örgülerini korunak yap )
    gulîyên xwe bike xemla hêvîyên min (örgülerini umutlarımın süsü yap )
    dicemidim dîsa ( üşüyorum yine )
    min veşêre ( beni sakla )

min di bedewîya xwe de veşêre ( beni güzelliğinde sakla )
    di bêdawîya xwe da ( sonsuzluğunda )
    çavên xwe ji min ra veke ( gözlerini bana aç )
    derdê xwe ji minra bêje ( derdini bana söyle )

...şiir...
    dicemidim, min veşêre deşta min ( üşüyorum , beni sakla ovam )
    di şikeftên çavên xwe da min binixumîne ( gözlerinin inlerinde beni koru )
    gulîyên xwe bike sitar ( örgülerini korunak yap )
    gulîyên xwe bikê hêvîya dilê min (örgülerini gönlümün süsü yap )
    ku şa bibe dilê min ( ki gönlüm mutlu olsun )
    dicemidim, min di bedewîya xwe da veşêre ( üşüyorum beni güzelliğinde sakla )
    di bêdawîya xwe da ( sonsuzluğunda )
    dicemidim, min himbêz bike ( üşüyorum , beni kucakla )
    dicemidim deşta min, min himbêz bike ( üşüyorum ovam , beni kucakla )
    dicemidim ( üşüyorum )

not 1 : keşke şiir okumasalarmış .
    not 2 : türkçe , dert = derd , kürtçe
    not 3 : mmmm galiba bu not değil . amaaan , neyse ...
  3. hivron ve dicemidim parçalarıyla etnik müzik anlamında onayımı kapan grup. tamam olum onayım bi boka yaramıyor haklısın da beğendik işte. özellikle hivron'daki ses baya etkilemişti, nasıl kullanmış o adam sesi öyle. kürt müziğinde böyle tarzların çoğalması dileğiyle...

mektup gibi oldu, neyse artık, aha hivron; http://www.youtube.com/...
  4. kürtçe müzik grubu: tam kıvamında can yakan, acıtan, dingin, vurucu ama sahici parça tesirli albüm. gücünü acıdan alıyor, bizzat acıdan. bizi bir araya getiren şey, acı çekmemiz, ortak acılarımız. suya sabuna dokunan yasaklı, sürgün bir dilin acılarını barındırıyor. steril acılar değil bunlar, sahici, hep yaşanan, yaşatılan...
  5. gitar ve keman ve yer yer uslûp ile, kürtçe yaptıkları müziğin etnik kimliğine bir de enternasyonal yan katmışlar. çok sesli okumaları ise ayrı güzellik.

ne dediklerini anlama mertebesine erişilmese de, gece gece insanın içini yakan bir şeyler var onlarda.
  6. parçalarının içinde yer alan keman sololarıyla gönlümü feth etmiş güzel grup.

anlamasanız dahi müziğin ezgileri sayesinde sevecebilirsiniz kendisi.
  7. kürt müziğinin hem dengbejci geleneksel yanını, hem de özellikle gitarın yaygınlaşması ve tamamiyle siyasi, kürtlerin her alana girme ve bu yolla varolma çabası sonucu gelişen etnik müzik yanını en kıvamında harmanlayan gruptur bu.cafrande.org'da bir röportajları bulunmaktadır, bulunsun burada da, iyidir.

http://www.cafrande.org/...
  1. 1