• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 1. istanbul'un neredeyse tüm semtlerinde mantar gibi çoğalan, güzel kurabiyeler ve unlu mamüller yapan fırın zinciri. ayrıca yüzde ellisi ülker'e aitmiş.
 2. nispeten yakın bir zamanda kadıköy'e (kilisenin karşısına) bir şube açmışlardı; şimdi de moda'da bir şube açmışlar. elinde kurabiye, kuru pasta vs. olan kızlar sahile giderken önünüzü kesiyor "denemek ister misiniz, artık moda'dayız" diye.
 3. şişli şubesinin cumhuriyet gazetei çalışanları tarafından zaptedilen, kahvaltıların ve öğle yemeklerinin karşılandığı yerdir, ama fiyatlarının yüksekliği de muhabirler arasındaki bi şikayet konusudur.
 4. cihangir firuzağa kahvesinin yanında da bir adet şubesi var bunların. her sabah uzun kuyruklar oluyor önünde. yalnız merak ediyorum geceleri sabahlara kadar dans ederek imf yi protesto eden cihangir halkının, komşu fırının ülkerin olduğundan haberleri var mı. varsa yılların canım savoyunun yanında ne diye kapitalizmleşen pastane kültürüne alet olurlar.
 5. yeni açılan şubelerini gördükçe artık bu değirmenin suyu nereden geliyor diye sormuyoruz birbirimize, sadece merak ediyoruz ulan bu yokken nereden yiyordu bu millet. tadına karşı konulamaz ürünler falan çıkarıyor değiller aslında ama galiba bizim milletimizin bir kısmına sadece şekil ve marka lazım. çünkü içindeki ürünü değil, elindeki komşu fırın logolu kesekağıdını seviyor bazı ahmaklar parasının nereye gittiğinin bir önemi yok nasıl olsa.

  yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayanlar konu tıkınmak olduğunda x pastaneyi ezip efendim o daha güzel o daha temiz çeşitlilik lafları altında işine geleni yapıyor. rekabet çeşitlilik tabiki iyidir lakin 30 senedir pastanecilik yapan ev bakan orta yaşlı bi adam nasıl rekabet edecek karşısında para saçan bir dev karşısında, illa kapısına since1980 yazıp tarz takılıp caddeye nişantaşına dükkanmı açacak olmayan parasıyla? istisnalar vardır elbette.

  koşun koşun sıraya girin girinki o enfes eşsiz dünyada sadece orada satılan mamüllerden bitmeden alın alınki ülker'e... şey ekonomiye can verin.

  not : evet olayın dışında ama taraflıyım, ülker'in b.ku nolcak.
 6. "allahım sana geliyorum" dedirten bir cennet burası. evin yakınlarında olmayınca kıvranıyor insan. elmalı ve vişneli kepekli kurabiyeleri inanılmaz.