• videolar

1. kolon : kalın bağırsak
    ostomi: ağızlaştırmak

kalın bağırsak boşluğunun karın cildinin herhangi bir bölgesine ağızlaştırılması işlemidir.

genel cerrahi bölümü tarafından yapılan bu ameliyatlar herhangi bir patoloji (tümör, ülseratif kolit, fistüller) sonucu bağırsağın anüse yakın kısmında pasajın olmayacağı durumlarda dışkının boşaltımını sağlamak amacıyla yapılır.

bazı kolostomiler kalıcı bazıları ise geçicidir.örneğin vagina ile bağırsak arası bir fistül var ise bunun kapanması için bir süre (en az 3 ay) geçici kolostomi tekniğine başvurulabilir.ama rektum kanserlerinde kalıcı kolostomiler planlanır.

bazen bağırsağın bir kısmı deriye dikilirken alt kısımda kalan bağırsak bölümü çıkarılmaz üst kısmından dikilir ve içi boş olan bu alt bağırsak segmentinden mukus salgısı gelir.buna hartmann tip kolostomi denir.

loop kolostomi , mikulicz kolostomi , devine tip kolostomi...vb yapılan cerrahi tekniğe göre farklı bir çok kolostomi tipi vardır.
  2. çok çok çok zor bişey. allah kullanana da kullanan kişiye o torbayı takana da yardım etsin.
  3. kalın bağırsağın karın yüzeyine ağızlaştırılmasıdır. bağırsakta tıkanıklık, kanser gibi nedenlerle cerrahi olarak açılır. genellikle karını sol tarafına açılır. prognoza göre kalıcı ya da geçici olur.

bir çok hastanın korkuları mevcuttur. koku, olur mu? gaz çıkışı olur mu? patlar mı? gibi sorularla sık karşılaşılır. koku ve gaz çıkışı torba sıkı kapatıldığında gerçekleşmez. patlamaması içinse düzenli olarak kolostomi torbası boşaltılmalıdır. evli kadın veya erkelerin özellikle üzerinde durdukları konu ise; cinsel ilişkiye girebilir miyim? sorusudur. tabi ki girilebilir. ancak torbanın patlamasını önlemek için boşaltılmış olması gerekir. hatta bazı medikallerde değişik şekilde kılıfları bile bulunmaktadır.
  4. eğer bu giriyi okuyorsan ya çok meraklısın ya da bir yakınına kolostomi torbası takıldı. eğer torba kullanan kişi kendi yakının ise sana biraz destek vermek ve bilgilendirmek için bu giriyi giriyorum.

öncelikle kolostomi bir sebebpten ötürü kalın bağırsak çıkışının karına verilmesidir. bunu ilk duyduğunda başında aşağı kaynar sular dökülecek, başkalarına anlattığında kimse seni anlamayacak ,tiksinecek ya da garipseyecek ama sen kendini asla üzme dostum. kolostomi açılması ameliyatı cidden acı veren bir ameliyattır. yakının ameliyattan çıktıktan sonraki 2 ay hayatının en zor zamanları olabilir kendini buna hazırla ve dik dur.

ameliyattan çıktığı an durumu anlamayacaksın. geçici bir torba takılacak ve takılan torba tek kullanımlık olanlardan olacak ve doğal olarak sürekli torba değiştirmek zorunda kalacaksınız. hastanelerde kolostomi hastalardan sorumlu bir hemşire oluyor genelde ilk başlarda ondan yardım isteyebilirsiniz. ki isteseniz istemeseniz de o gelecektir.detaylı şekilde size bilgi aktaracaktır.

hastaya mümkün olduğunca iyi davran ,onu üzme telaş yapma. sonuçt kolay değil vücudunun en mahrem organı iptal oluyor ve karnında yeni bir organ açılıyor. ilk 2 ay süresinde kokudan rahatsız olacaksınız.torba değiştirmek çok büyük olay olacak. ama alıştıktan sonra artık hasta normal hayatına devam edecektir. hatta çoğu zaman sizin haberiniz bile olmayacaktır. yalnız hastaya tek tavsiyem kilo almamasıdır. babama açıldı 3 yıl önce.perianal apse yüzünden. hala takılı. korkmayın ,korkacak birşey yok.ve asla utanmayın. hollister diye bir torba markası var, hem malları kaliteli hem de anlayışlı insanlar tavsiye ederim. babam grup terapisine dahi gitmişti. ve çok önemli bir olay da diyetine lütfen ama lütfen uysun.yoksa çok acı çeker.