1. islam dininde, "büyük güce" sığınmak isteyene zorluk çıkarılmayacağını anlatan cümle.doğru veya yanlış kimse bilmiyor.

edit: aslında bu giri "yalan" kelimesine verilen bakınız ile başlıyordu. "yalan" bakınızından önce yazan herşey edittir. ama girinin aslını silmemek adına ve insanın bazı şeyleri zamanla nasılda başka türlü yorumlayabileceğinin görülmesi açısından eski giriyi de silmiyorum(spoiler içinde verilen bölümdür).

evet, eksiklerim de olsa hatta hala bu dinin farzlarını yerine getirmesem de allah'a inanıyorum ve "yalan" bakınızıyla başlayan uyduruk,kaydırık,hatta cahilce denilebilecek girimi sözlüğe ekledikten sonra, sözlüğe her girişimde beni rahat bırakmayan "vicdanımın" bile o kolaylıklardan biri olduğunu anladım...islam dininin kolaylağı yerine, allah'ın kullarını sevdiğini ve her koşulda koruduğunu söylemek daha doğru olacaktır sanırım.tamam, hala çok fazla zorluğu olduğunu düşünüyorum ama en azından "yalan" deyip geçecek kadar düşüncesizce davranmamalıydım.

--spoiler-eski giri--

(bkz: yalan)

edit:bu kelimeye dikkat etmeyenler var...islamiyet kolaylıklar dini ise altına 1 kelime olsun bir şey mutlaka yazılabilirdi,ama kimse yazmadı bu dinin sağladığı kolaylıkları..bu cümleye ukte verene, altındaki "yalan" kelimesini görüp ondan sonra müslümanlığı tutanlara ne denir?islamiyetin kolaylıklar dini olduğunu savunanlardan(ki bunlar dini savunmuyorlar aslında üstteki "yalan" kelimesini eleştiriyorlar) kaçı dinimizdeki farzları yapıp sünnetleri de yapsam mı acaba diye düşünüyor?islamiyetin kolaylıklar dini olup olmadığını ölünce göreceğiz.allah kullarına zorluk çıkartmaz ama, bir yerde de düşünmek lazım ne kolaylık sağladını..islamın ve imanın şartları değil; inançtır sorgulanan.yani kolaylıklar dini hristiyanlık yazan ukte görseydim ona da yalan yazardım.düşünmek lazım gerçekten içimizden gelerek mi inanıyoruz yoksa ailelerimiz ve bulunduğumuz ortam mı "zorluyor" diye..kimin neye ne kadar inandığı kimseyi ilgilendirmez.herkesin inancı kendine ki ben de görevlerini yerine getirmeyen, eksikleri olan bir müslümanım.sizin beğenmediğiniz insanlardan bazıları inandığı şeyin doğruluğunu bazen sorgulamak istiyor.biri de benim...

bazı şeyler yalan geliyor ve inancımı sağlamlaştırmak için sorguluyorum, cevap arıyorum.kitap her şeye yetmiyor gibi.bir yandan inandığım şeye ibadet etmek istiyorum ama bir şeyler eksik veya yanlıs.bir yandan da sabah ezanının verdiği huzur vericilik günümün güzel geçmesini sağlıyor sanki.kimsenin inancına laf etmek değildi amacım,hele kendim inanırken...kendi içimdeki karışıklıklar yüzünden birilerini üzdüysem özür dilerim.

ayrıca;

hararet nardadır, sacta değildir
    keramet başdadır, tacta değildir
    her ne ararsan, kendinde ara
    kudüs'te, mekke'de, hac'da değildir...

hacı bektaş-ı veli

--spoiler-eski giri--
  2. (bkz: doğru)

edit: tabii ki ibadetlerin bir külfeti var, olacak da. yalnız, islamiyet insana gücü yetmediğini emretmez. ayakta namaz kılamıyorsan oturarak kılabilirsin. oturarak da kılamıyorsan işaretle kılabilirsin. ama diyorsun ki "neden namaz kılıyoruz?". bunu sormak yerine neden dünyada olduğumuzu sorgula.
  3. islam uymak isteyene kolaylık gösteren, uymak istemeyene zorluk çıkaran dindir. mesela örnek, adam oruç tutmak istiyor ama hasta, din diyor ki "hastalığın geçince tut, aynı hesaba gelir". başka bir adam ise "ben oruç tutmam kardeşim zor geliyor" diyor. din bu sefer "bak ahanda cehennem var burda, sıcacık iyi gelir sana" diye ikaz ediyor. daha ne olabilir ki, sonuçta iman edince belli kurallar kabul edilmiş oluyor. kuralları saçma görüyosan inanmama serbestliğin var, herkes istediği gibi yaşamakta özgür sonuçta.
  4. kolaylıklar dini islam'da reklam kokan bir hava var. islam kolaylık dinidir cümlesinde ise zaten bu dine inanmış olan insanlara inceden inceye görüp görebileceğiniz en kral nasihat verilmektedir: tanrı'ya inan, temiz kalp, güzel ahlak sahibi ol. fazla kasma.

efenim dikey saf tutumu konusunda, yani saflar dikey olarak da sıksa, inanan arkadaş önündeki inanan arkadaşın sırtına kapanıp secde edebilir. yatalak hasta başı ve hatta gözleriyle namaz kılabilir. oruçluyken unutup bişey yer içersen problem değil, paşalar gibi oruca devam. sıkı kurallar yoktur uygulamada. pratik bir dindir islam. islam öyle şekil mekil değildir. direkt duyguyla ilgilidir. hissettiğin gibi yaparsın yapacağını. önemli olan tüm bunları gizli yapmak ve şova dönüştürmemek. parayla iman kimde belli değil derler ya o hesap.

hocam ben niyet ettim, uykuya yattım ama uykuda şampanyayı istemeden patlattım. kalk uygun olduğunda yıkan.

ne bileyim aklıma gelen kolaylıklar bunlar. tamam belki islam gerçekten kolaylıklar dini filan değildir. ama zorluklar dini hiç değildir.
  5. kolaylıklar olmasına rağmen, bağnaz insanların öyle olmaktan çıkardıkları din. yok mutlaka başını kapatlısın, yok elin erkek eline değmemeli, domuz eti yeme.yani bir herşey insan için diye düşünürler ama domuz yenmez mesela neden; pislik yiyor. e tavukta yiyor yemiyor mu? ayrıca bu slogan artık çok tutulmamaktadır. yapılan tahriklerde çok çabuk ayaklanan islam alemi daha çok savaş dini islam gibi bir izlenim vermişlerdir. daha serin kanlı hareket edilse çok daha iyi olabilir.
  6. islam dinine zarar veren tamlama. daha doğru tabirle, zarar verdiğine inandığım tamlama.

din değil mi bu? temeli iman dediğimiz mefhum değil midir? yani dogmatik bir kurum değil midir islam? evet öyledir. bu durumda yapılacak olan inanmak yada inanmamak arasında bir seçim yapmak değil midir?evet öyledir. ancak tamlamayı ortaya atan kişi işin içine biraz pazarlık havası katmış, sanki islam kolaylık dini olduğu için onu seçmiş, iman kamil olduğu için değil.
  7. paradoksal bir ifade.
    din seçim olduğuna ve bu seçimi yapan kişi onunla ilgili rituelleri elinden geldiğince yerine getireceğini kabul ettiğine göre zorluk baştan kabul edilmiş ve mavi hap seçilmiştir artık*. bu her din, her ideoloji ve her seçim için geçerlidir nihayetinde.
    kimse "bir din seçecem, şöyle kolay, fazla sıkmayan, uğraştırmayan bir din olsun. ucuzsa da tercih nedenidir" gibi bir seçim yapmaz herhalde.
    islam içinde kolaylıklar barındıran* zor dindir ve güzellikler zorlukların üstesinden gelmekle edilir

*yolcu namazının kısaltılıyor olması ne kadar kolaylıksa da, namaz kılmak da o kadar zordur (herkes için geçerli olmayabilir).