1. (bkz: ukte)

efenim türk medyasında, özellikle belirli kaliteden yoksun türkçe fakiri ropörtajlarda gözlemleyebileceğimiz sorulardır. ropörtaj yapılan zat-ı şahanenin icra ettiği mesleğine, konusuna göre sorulan klasik sorular vardır. cem yılmaz'ın da espri konusu yaptığı gibi "neden mizah" tarzı sorular bu gruba girer. diğer klasik sorular ise kişinin hobilerine, alışkanlıklarına yönelik sorulardır. hangi takımı tutuyorsunuz, hayatta en çok yapmaktan hoşlandığınız şey ne, en sevdiğiniz yemek, aylık akbil mi kullanıyorsunuz yoksa aktarma yapmayı mı tercih ediyorsunuz tarzı sorulardır. okurken sıkılırsınız çoğu zaman sonunu getiremeyip gözünüz uzaklara dalar, beyin kıvrımlarınızda uyuşmalar yaşayabilirsiniz.
  2. özellikle yeni çıkmış albümler* için grup veya şarkıcıyla yapılan röportajların olmazsa olmazıdır bu sorular.

tabi klasik sorulara klasik cevaplar verilince 100 röportajın 90 tanesi birbirinin fotokopisi olur.

- evet, x yeni albümünüz "zırtapoz" müzik marketlerde yerini aldı. albümün çıkış sürecini anlatır mısın bize?
    + tabi, bu albüm b müzik stüdyolarında c'nin aranjörlüğünde d aylık bi çalışma sonucunda ortaya çıktı.
    - hımm, peki kimlerle çalıştın bu albümde?
    + gitarda e, davullarda f, bas gitarda g ve klavyede ğ ile çalıştık. albümün prodüktörlüğünü ise h yaptı.
    - albümün çoğunluğu senin bestelerinden oluşuyor?
    + evet albümdeki e bestenin e-3 tanesi bana, 3 tanesi ise i'ye ait.
    - albüm çıkalı henüz 3 saat oldu ama ben klasik bir röportaj sorusu olduğu için yine de sorayım; albümün satışları nasıl gidiyor?
    + valla aldığım haberlere göre bayrampaşa'dan iki kişi almış albümü, bir de ankara'dan bir kişi almış. manyak mısın hocam sen, 3 saatlik albümün ne satışı olacak?
    - tamam o zaman, albümde kaç şarkı var onu söyle?
    + aç bak olm kaç şarkı var diye!
    - ehe, uğraştırma be hacım söyle işte
    + tövbe yarabbim, 12 şarkı var
    - kaça satılıyor albüm, ucuzsa yeğene alayım bi tane?
    +bela mısın lan sen?
    - peki müzikseverlere burdan bi mesajın var mı?
    - var, onlardan gazeteci dövdüğüm için çok özür diliyorum
    + nası yani?
    - gel buraya, gel. kaçma lan..