• videolar+3

• görseller

• klasik müzik
  1. insanı dinlendiren, çalışırken daha iyi bir konsantrasyon sağlayan müzik türü.
  2. yurdum insanının sevmeiği müzik türü. gazetede okumuştum: doğumhane içinde ve ön tarafında klasik müzik çalıyorlarmış. dışarıda bekleyen yurdum insanı başhekime giderek "ne olur şu müziği kapatın" deyip kapattırmışlar.
  3. bu isim tamlaması zikredilince nedense insanların aklına bach, vivaldi, mozart, beethoven v.s. ve onların eserleri gelir. oysa ki klasik müzik ifadesi sadece avrupa ile ilgili bir kavram değildir; yeryüzünde hemen hemen her coğrafyada klasikleşmiş müzik eserleri mevcuttur. misal klasik türk/fars/ermeni/rum müzikleri vardır; her biri de ekseriyetle ait oldukları uluslar için değerlidir (son sözü insanların öz kültürlerine yabancılaşmadığı ümidiyle söylüyorum).

dolayısıyla "klasik müzik" derken bir biçimde ifadeyi tamamlamak gerek. klasik, sadece avrupa'ya ait bir kavram değildir.
  4. çalışırken daha iyi konsantrasyon, beyin hücrelerinin gelişimi, ineklerin daha çok süt vermesi vb. safsataların yanında, okul zili ve telefon melodisi olarak kullanılması, ve tüm bunların üstüne, günümüz bestecilerinin beethoven, çaykovski gibi büyük sanatçıları taklitten öteye gidememesi, bu güzelim müzik türünü piç etmiştir...

bir de fransız ihtilali'ne dikkat edin. o döneme kadar daha çok aristokratların dinlediği klasik müzik, fransız ihtilalinden sonra senin benim gibi adamların da dinleyebildiği bir müzik türü olmuştur...