merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kitap ayracı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. kitaplarda kalınan yeri belirlemek, elden bıraktığınız kitabı yeniden açtığınızda eskiden bıraktığınız yeri bulmanızı sağlamak görevindeki küçük karton parçaları. çeşitli kitabevleri, yayınevleri, kafeler, reklamını yapmak isteyen herhangi bir firma tarafından yapılanları olduğu gibi, sırf bunları üreten firmalar da vardır. süslü püslü olanları kitapçılarda satılmakta olup, reklam amaçlı yapılanlar genellikle bedavaya verilir.

kalın kitap ayraçları kullanışsızdır, sadece bir sonraki açışınıza kadar değil neredeyse sonsuza kadar bir iz bırakırlar kitapta. o nedenle kitap ayracının incesi makbuldür, ama aynı zamanda kolay yıpranmayanı. bir ipucu daha, kitap ayracının ucunu çok dışarda bırakırsanız çantada vs'de kıvrılıp bozulacaktır. ucunda püskül olan kitap ayraçları da vardır, ancak bu ayraçları da çantada taşımak tehlikelidir, başka kitapları çıkarıp koyarken püskülleri koparabilirsiniz yanlışklıkla. kendi ayracınızı kendiniz de yapabilirsiniz ama pek dayanıklı olmayabilir.
  2. evet nerde kalmıştık? sorusuna cevap ayrıntı.

üstelik sayesinde güzelim kitap sayfalarını kıvırıp zarar da vermiyorsunuz.
    hep bu standart halde değildi tabi karşımıza kimi zaman ciklet kağıtları, katlanıp düzleştirilen gazete parçaları, "kitabın arasında dursun da ne olursa olsun" aparatları olarak çıktı. sanılanın aksine ayracın da bir atası var; (bkz: şiraze)
    şimdi ise görselleşti, gelişti. hatta bu akım kitabın konusuna göre ayraç kullanan çılgınlar bile yarattı.*
    son zamanlarda bir de el emeği göz nuru olanları çok revaçta. hediye edildiğinde değeri paha biçilmezdir. koleksiyonunun yapanların demek ki vardır bir bildiği dedirtirir. şahanedir.*
  3. tekağaç kitabevine her seferinde girip,-kalem-silgivs almama sebebiyet veren bir nesnedir.
    efendim kasanın yanında duran ve müşterilerin rahatça alabildiği o çeşit çeşit ayraçları alabilmek için öncelikle kitapçının içinde gezilir, göz ucuyla kasa kontrol edilir daha sonra da "ya bişey almadan da ayraç alınmaz, ayıptır." diyen vicdanın sesine kulak verilir. 50 ykrlik uç alınır, kasada ödeme yaparken "ay şunu da alayım bunu da alayım" diyerek ayraçlar talan edilir, kasiyerin sinirli bakışlarına maruz kalınır. kitapçıdan çıkılır ve "yeni ayraçlar acaba okuduğum kitapların kapaklarıyla uyum sağlar mı?" düşünceleriyle mutlu mesut yola devam edilir.
    (bkz: itiraf ediyorum)
  4. 49'un isteğiyle her gidilen kitapçıdan kırtasiyeden tedarik edilen sevimli nesneciklerdir kendileri..şimdiye kadar onun adına 200 e yakın ayraç tedarik edilmiş olup ona verilmiştir ancak geçen bir görüşmemizde arkadaşın kitabının arasında gördüğü ayraç sonucunda bundan bana getirmedin diyerek beni ayraç üretimi yapan bir basımevi rolü biçmiştir.elimden bu kadar ayraç geçmesine rağmen kendilerini bir türlü kullanmayı başaramadım.her deneyişimde kaybolmuştur kendileri..
  5. herhangi bir malzeme olabilir; çikolata kağıdı, çekirdek çöpü, tuvalet kağıdı gibi... kimse ödünç istemesin, ellemesin, dokunmasın isteyene de fayda sağlar hem.
  1. 1