merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 7

kinyas ve kayra

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. realizm üzerinden bunalımlı varoluşçuluğa uzanmış duran kitap. harika bir kitap değil tabi ki. derin sanatsal detaylar yok kitapta. yalnızca yazılmış. kısaca güzel şimdilik.. her satırı okunmayı istiyor. her satırı biraz daha yakın bizim gibilere. bir kinyas ve bir kayra olmuş olanlara. anlatımında süslü betimlemeler kullanmamış olmaları da, karşımda sigara içiyorlar da sohbet ediyoruz gibi hissettiriyor. daha çok dinliyormuşum gibi.. daha çok dinlememi başarmışlar gibi. buna değmişler gibi. okumuyorum, konuşmuyorum, anlatmıyorum; yalnızca dinliyorum. güzel gidiyor..
    bitmesini istemiyorsunuz bir süre sonra.

kitabın bitmesiyle gelen edit: bu kitap hakkında şunu diyebilirim artık. gideri var. evet bunu dedirtiyor. fazla değil. çünkü bitmesiyle bir rahatsızlık yaratıyor. neden bilmiyorum ancak okumaya ilk başladığınızdaki o coşku yerini bir çeşit irritasyona bırakıyor.

bir de şu var tabi. bakıyorum da belki de ilk kez, "yeraltı edebiyatı" diye nitelendirilen bir kitap, alakasız birçok gerzeğin fenomeni durumuna gelmiş.
    ikinci bir kez okuma hadisesi ise bazı hoş paragrafları dışında yersiz.
  2. okuyamadan ölürsem kesinlikle gözümün açık gideceği kitaptır. her daim kitap aldığım sahaf ne zaman sorsam "yok" dediği için bir türlü alamıyor, bir türlü alamadığım için de okuyamıyorum. şimdi e git başka yerden al diyenler olacaktır, alışkanlık azizim, en zor o değişiyor malum.
  3. ---- alıntı ----

her ışığa tuttuğum banknotta, insanların da gerçekliğinin bu şekilde anlaşılamıyor olmasına şükrettiğimi hatırladım.

---- alıntı ----
  4. yeniden kütüphanemden çıkarıp okumaya başladığım kitap. nerdeyse kutsal kitap olarak ilan edecem. hayatımı ele geçirmesine çok az kaldı.
  5. insanı depresyona sürükleyen pessimist bir hakan günday eseri. yeraltı edebiyatının nadide örneklerinden. tüyapda hakan günday ın imza gününde sormuştum kendisine "bu kitabı filmi çekilse yönetmenin kim olmasını istersiniz" diye." fatih akın" demişti.
  6. ama biliyorum, izin vermeyecek insalar rahatça kendimizi yok etmemize.arkadaş olacakları.Âşık olacaklar.sırdaş kesilecekler başımıza.robinson'un bile yanına cuma'yı veren dünya, üzerinde yaşayan bütün insanları tanıştırma gibi hastalıklı bir saplantıya sahipken uzak kalmamız çok zor olacak gündüzün ve gecenin seslerinden.. kayra
    -----------alıntı-------------
    kendini yalnızlık okyanusuna can simidi olmadan, boğulmak üzere bırakmış bir insan, içindeki dibe sürüklenirken devirdiği her metrede sonsuz huzuru hissetmeye başlamışken, eğer bir tek salise pişmanlık duyarsa yalnızlığından, tek bir salise tereddüt ederse tercihinden, işte o an kişinin felaketi başlar. panik acıyı getirir. kayra
  7. hakan günday romanı.
    --alıntı--
    kendimi ölümsüz olarak görüyorum. mekan ve zamandan kopalı yıllar oluyor. bir kıza aşık olmuştum. onu görmek için 6 saat yol almam gerekiyordu. bir sabah treni kaçırdım. aşık olmaktan vazgeçtim. kendinden vazgeçmenin ne olduğunu asıl ben bilirim. benim adım kaygusuz abdal. tanrıdan vazgeçtim. ölmekten vazgeçtim....
    türk edebiyat romanı. ballandıra ballandıra anlatmak isterim ama siz en iyisi okuyun.
  8. güzel bir yeraltı edebiyatı kitabıdır. fakat hakan günday'ın sonrasında çıkarmış olduğu zargana ve piç kitaplarında da benzer temayı işlemesi pek iyi olmamış. kahramanların yaşama bakış açısı hep aynı.
  1. 7