1. kilise çanı ters çevrildiğinde kahve fincanına benzeyen ve ortasında metal sarkaç olan çandır.

kilise çanı ne zaman çalar? dua zamanlarında, ölüm ve evlilik merasimlerinde çalar.

katolik kiliselerinde ise sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 kez dua zamanında çalar. bazılarında otomatik olarak ayarlanan zamanda kendi çalar, yani insan gücü ile çalınmaz.

hiç oturup kaç kere çaldığını saymadım doğrusu. ama bildiğim ilginç bir konuyu yazabilirim. mesela ingiltere'de kilise çanları insan gücü ile çalınır. hatta campanology denen bir hobileri vardır ; kilise çanı çalma hobisi. çan deyip geçmemek lazım. ingiltere'de özellikle büyük kiliselerde kilise çanı bir tane değildir. 6 ya da 8 tanedir ve her birinden ayrı ses çıkar. bu sayı katedrallerde 16-20'ye bile çıkar. dizilişleri ses tonlarına göredir, tizden tenora doğru sıralanır. ve bu çanlar kocaman şeylerdir, 360 derece dönüş ile çalacak şekildedirler. mesela aşağıya çektiğinizde ipi çanın bir tarafından başlar çalmaya, ip yukarı giderken öteki tarafa geçer.

ukte
  2. ortaçağda günde üç defa çalınıyor olmasına rağmen mekanik saatin bulunması ile beraber bazı şehirlerde (ve ülkelerde) devlet, kiliseleri saat başı çan çaldırmaya zorlamış bu sayede tüm şehrin geçen zamandan haberdar olmasını sağlayarak saat gibi tıkır tıkır işleyen bir sosyal ve ticari hayat kurmayı hedeflemiştir. bu tür durumlarda günde 24 defa çalınan çanlar her saat başı saat kaçsa o kadar defa çalınır. jean gimpel'e göre bu uygulama kilisenin seküler dünyaya karşı vermiş olduğu bir tavizdir.

(bkz: ortaçağda endüstri devrimi)
  3. yeni taşındığım yerin hemen karşısının barlar sokağı olduğunu fark etmenin şokunu henüz atlatmışken, bir de yandaki katolik kilisesi'nin pazar günü hiç susmayan çanıyla uğraşıyorum.

kilise çanının sabahın erkeninde faaliyetine geçmesine diğer evimden alışığım ama buradaki susmak bilmedi, dedim şunu bir izleyeyim, mal gibi oturup saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor diye kayıt tutmaya başladım ki peryodundan tahmin yapayım ama yok yok, alakasız zamanlarda yürek hoplatmaya devam ediyor. en son, birileri evlenirken birilerinin ölüyor olmasına yorarak, trafikten kendime sosyal mesaj çıkardım, sövmeyi bıraktım. çal dedim, çıngıraklı tabudumun namerdi, çal.