1. cümlede -ki kullanacağım ama bitişik miydi ayrı mıydı diye düşünenlere ipucu olsun: efendim, cümledeki -ki'nin yanına -ni ekleyin. sadece o sözcük anlamlıysa bitişiktir. örnekle: evdeki kapı bozuk. (evdekini sözcüğü gayet anlamlı) ikinci örneğe bakalım; sen ki her zorluğun üstesinden geldin. (senkini diye bir söz yoktur, demek ki ayrı yazılacaktır.) varlığım türk diline armağan olsun!
  2. fiillerden sonra ayrı, fiil dışındaki diğer kelimelerde de bitişik yazılan bir ektir kendisi. bu konuyu bana bu kadar basit bir biçimde açıklayabilmiş olan lise son edebiyat hocama teşekkürlerimi sunarım.
  3. ilköğretim türkçe kitaplarında da bağlaç("ki") ve ek(-ki) olan bu hece "ki ekinin yazımı" şeklinde bir başlık altında gösterilir. o yüzden açılan başlıkta herhangi bir yanlışlık yoktur.

bağlaç olan "ki" her zaman ayrı yazılır. ör: bayramda gidin ki size kırılmasın.

ek olan -ki ise her zaman bitişik yazılır. ör: senin kalemin de güzel ama benimki yeşil olsun.

yine ilköğretimde verilen küçük ipucuna göre cümleden çıktığında anlamı bozan "ki" bitişik yazılır, ektir. anlamda değişiklik oluşturmuyorsa ayrı yazılır, bağlaçtır.

eskiden sadece magazin programlarında bunun yazımıyla ilgili yanlış yapılırdı, ama şimdi ana haber bültenleri bile umursamıyorlar. yakında tdk bütün ki ler bitişik yazılacaktır diye açıklama yapar, kurtuluruz. dilimizi doğru kullanmak için bu kadar çaba sarfetmenin ne anlamı var, değil mi?!
  4. ki'den önce yazılacak kelimeye -ler, -lar getirin. yani;
    kelime+ ki + lar/ler

eğer anlamlı bir sözcük oluşuyorsa "ki" bitişik yazılacaktır. oluşmuyorsa da ayrı.

örneğin;
    ***bir de baktım ki abim karşımda duruyor.
    // baktım + ki + ler = baktımkiler-> anlamsız. bu nedenle "ki" ayrı yazılmış.

*** evdeki hesap çarşıya uymaz.
    // evde + ki + ler= evdekiler -> anlamlı. bu nedenle "ki" bitişik yazılmış.

*

yalnız -ler/-lar ekleyerek bulunamayacak istisnai durumlar vardır.

*ki ekinin her daim bitişik yazıldığı "som bahçem" kelimeleri:

s*anki
    o*ysaki
    m*ademki

b*elki
    a
    h*albuki
    ç*ünkü
    e
    m*eğerki

*

bir de kalıplaşmış kelimeler vardır.

*ki nin her daim ayrı yazıldığı "köyün" kelimeleri.

k*aldı ki
    ö*yle ki
    y*eter ki
    ü
    n*e var ki

*

not: eğer "ki"den sonra ek geliyorsa hiç -ler/-lar eklemeyle uğraşmayın o direk bitişik yazılacaktır.
    mesela;
    **evinkini ödedim, dükkanınkine para kalmadı.
  5. en az, '' bağlaç -de '' kadar yanlış kullanılır. mesela:

odada ki
    reklamda ki
    linkte ki
    onda ki
    bunda ki
    şunda ki
    bilmem nede ki

bunlar yanlış arkadaşlarım, yanlış! bitiştirin şu '' -ki '' leri.
  6. bunun eğitimini ortaokulda falan aldık değil mi?
    peki nasıl oluyor da bu kadar kolay bir konuyu anlayamıyor insanlar?
    belki de önem vermiyorlar diye düşünmek istiyorum çünkü aklım almıyor böyle bir şeyi.