merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

kişiler ölür ama fikirler ölmez

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. fikri benimseyenler var ise onaylanabilecek durum. fikri benimsetmek, yazarla beraber toprağa gömmemek için sadece karalamak yetmez. benimsediğin düşünceyi sonuna kadar savunabiliyorsan, tüm cesaretinle kaleme alabiliyorsan işte o zaman gelir peşin sıra insanlar, başarılar ve ölümsüzlük.
    yaptığın işi insanlara kabulettirmek de zordur. kimisi gelir peşinden haklısın der, kimisi bana ters düşüyor öl der. bir yazı okumuştum aklımda kalan cümle şu "ideal yazar erken ölendir. belki bedenen değil ama kötülüklere karşı." kime neye göre iyi tartışılır. ama ortada bir gerçek varsa o da ideal, düşünen, cesur,ışık tutan yazarların kelle koltukta gezdiği, korkan kendisinin değilde başkalarının fikirlerini beyan eden, onlara kulluk eden yazarların ortalıkta kol gezdiğidir.
  2. fikri benimseyenler çoğaldıkça,bazen zamanın ihtiyaçlarına cevap verebilcek şekilde değişseler de ölümsüzleşir fikirler.zira aşık mahsuni şerifte böyle değinmiştir bu konuya dizelerinde:

düşünen cahil olamaz
    cahil kendini bilemez
    can gider fikir ölmez
    bırak beni konuşayım
    cahilliği biz yenelim