• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. kent hayatını kolaylaştıran bazı şeyler. icat edilmesi gerekenler desen değildir çünkü ortada icat edecek bir şeyden çok, kolaylaştırılması gereken uygulamalar vardır.

aslında şu an aklıma bir örnek geldi o yüzden yazdım. ben şeyin büyük eksikliğini çekiyorum ya, sürekli uykum geliyo tamam mı. bildiğin gibi değil ama. yani seminerlerde filan uyuyup kalacağım diye gitmeyi bıraktım. derslerde kendime ne kadar hakim olmaya çalışsam da kafam düşüyodu ya. hah. şimdi mesela yine sempozyum gibi bir şeye gidicem. abi sabahın erken saatlerinde başlayıp akşam 5'te mi ne biticek, hemen her saat bir konuşma var ve benim uykumun gelmemesi mümkün değil. olanaksız yani. şimdi bence ideal bir kentte böyle toplantı, kolokyum gibi etkinliklerin düzenlendiği yapılarda uyku odaları olmalı. aralarda kahvesini içmek, lavaboya gitmek isteyen insanlarla beraber benim gibi uykuşçular için de bir şeyler düşünülmeli. artık rahat geniş uyuma koltukları mı yaparlar, sergi odası gibi bir şeyi uyku gözlüğü verip "tematik düşünme break'i" gibi bir isimle mi sunarlar bilemiyorum. aslında bu çok mantıklı geldi şu an. uyumaya harika bir mazeret olurdu. "bugün salt galata'ya gidip düşünce break'i yapıcam, uykuş gözlükleri gerçekten çok postmodern" öf saçmaladım ama çok ihtiyacım var. nihayetinde istanbul, trafik, kısacık aralarda çıkıp uyumaya gidemiyoruz. yani kahve bile uykumu getiriyor benim. uykumu alıp almamış olmamla da ilgisi yok. bence çok insani bir ihtiyaç öğle uykusu falan. neyse.

bence bu tip şeyler düşünülmeli. yani benim önceliğim bu olurdu mesela ama başka şeyler de vardır kesin.