1. bazı örnekleri;

  "sevgilinle aran bozulacak."
  (bunu duyduktan sonra değişen tavırlar yüzünden ara gerçekten bozulur.)

  "zengin olacaksın."
  (duyan kişi normalde alamayacağı bir risk alır ve hakikaten de kazanır.)

  "yarın öleceksin!"
  (korkudan intihar eder.)
 2. elinde sigarasıyla babasına yakalanan çocuk
  — aha şimdi siki yedim

  ( gerçekten siki yer mi yemez mi orası bilinmez )
 3. sosyal psikoloji'nin, temel atıf hatası ile birlikte önemli bir ayağını oluşturan sav. bir davranış veya olayın beklentisi içine girerek, o davranış veya olayın gerçekleşmesinde rol oynamak, akabinde beklediğimiz davranış veya olayın gerçekleşmesine kendimiz sebep olmak diye tanımlanabilir.
 4. literatürde 'kendini gerçekleştiren kehanet', pygmalion etkisi olarak da geçen psikoloji kavramı. bir tür beklenti de denilebilir, yani neyi beklersen o olur.

  korkmayın, dünyaya kendi siyah penceremden bakarken ehih böcekler çiçekler ve secret'dan filan bahsedecek değilim.

  öncelikle literatürü bir yana bırakırsak, murphy abimizin kanunlarından sonra (bkz: murphy kanunları) öğrenilmiş çaresizlikle birlikte gündelik hayattaki geçerliliğine en çok inandığım kavramlardan biridir.

  bir örnek ile açıklayalım;

  bakmayın siz, bir kişi yalnızlığından bahsediyor ise, onun kadar kalabalığı yoktur. kendi içindeki sesleri susturmayı asla başaramaz, bu yüzden de sürekli bir "ulan bırakın da azıcık kafa dinleyeyim" düşüncesiyle yalnız kalma telaşında olur. bu sesler de, çoğu zaman hayra alamet şeyler söylemez: "aman dışarı çıkma yine başına bir iş gelecek" der, "güldün ya gül bakalım, bunun acısı nasılsa çıkacak" der, "çok eğlenme şerefsizim bir kafa çarpması her şeyi çözer" der, yani kısaca der oğlu der.. ilginçtir, bu dedikleri de hakikaten olur. kendini gerçekleştiren kehanet de bu demek işte. beklenti, netice doğurur.

  bu beklentinin olumlu yönde işlediğini henüz tecrübe edebilmiş değilim. bugün yine içimdeki o malum ses 'deniz kenarında pazar kahvaltısı senin neyine, say bakalım gözünün önünde kaç yıldız varmış ehueheu' derken bok vardı da karamsar oldun diye düşünmüyor da değilim gerçi.. düşünüyorum yani. çok düşünmeyin ama sonra böyle oluyorsun. yazık bak halen okuyor.
 5. tam olarak şöyledir.
  dönem başında,içten içe gümleyeceği hissedilerekten kazık bir ders alınır." du bakalı nolucek" modunda derslere gidilmekle beraber kişi huzursuzdur."ulan patlıcak,ödevi zor olacak, finali geçirecek." halet-i ruhiyesiyle bütün dönem geçer.
  final dönemi gelir."yusuf yusuf hal ve patlayacak hissi."
  final dönemi biter, harf notları gelir.
  sonuç: patlamıştır.
  aha da budur.
 6. robert k. metron tarafından herhangi bir inanç veya beklentinin, bu tanımlamayı doğrulayacak yeni bir davranış ortaya çıkartması ve bu olayın sonucunun kişinin davranışını etkilemesine verilen addır.

  bir başka deyişle herhangi bir beklenti oluştuğunda kişiler beklentileri ile uyumlu hareket etmeye çalışırlar. sonuçta, beklentileri gerçek olur.

  öğrenilmiş çaresizlik sonucu oluşan bir yargının yeni bir deneyimle test edilmesi, pekiştirilmesidir. bir insanın korktuğu şeylerin sürekli başına gelmesi kendini gerçekleştiren kehanete örnektir.

  (bkz: aklıma gelen başıma gelir)