merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kendine saygı duymak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kendimizle "bütünleşmek, özdeşleşmek"tir.

"dünyadaki hiçbir çıkar, verdiğiniz sözü tutmamaya veya kendinize olan saygınızı kaybetmeye değmez."

marcus aurelius antoninus
  2. kendin için kitap okumak ,kendin için sinemaya gitmek ,müzik dinlemek,kendin için duş almak süslenmek püslenmek,sokağa çıkıcam diye dişini fırçalayıp,parfüm banyosu yapmamak,"herkes buna bayılıyor o zaman bende" düşüncesinden arınmak ben neyi seviyorum,neden hoşlanıyorm diye kendine sormak,sorgulamak...devam eder
  3. çoğu insan zaten kendine saygı duyar fakat bunu kendine hiç itiraf etmemiştir.ayrıca kendine saygı duymazsanız eğer bir süre sonra bir "hiç" olursunuz.
  4. çok önemli bir olgudur. misal ben bir yerden içeri girdim mi, hemen ayağa kalkarım. öyle saygılıyım kendime. kendi önümde ayaklarımı filan uzatmam öyle.. şimdiki gençliğe bak bi de. teeey teeey. utanmasalar kendi boklarını yiyecekler.
  5. yeri geldiğinde sevdiğin insanı geride bırakıp arkanı dönüp gitmektir içindeki acıyı da beraberinde götürerek.dışardan bencillik gibi görünebilir ama değildir çünkü insanın kendine saygısını yitirmesinden sonrası boşluktur artık ne aşk eski aşktır ne de sevgiliye duyulan güven.. önce kendinde başlamalı insan yaşamaya kendi varlığa saygı güven ve sevgi duymalıdır ki karşıdakine de değer verebilsin. yoksa ışıklar kapandığında başbaşa kalabileceği bi kendisi bile olmayacaktır yanında
  6. çoğu amerikalı kızlarda olmadığından dolayı bazılarında olduğu zaman beni şaşırtabilen olgu.

geçen sene mayıs ayı falandı zannediyorum. en son finali de almanın rahatlığı ile aynı akşam kendimizi arkadaşlarla barda bulduk. köpek gibi içtik. sarhoşluğun verdiği etkiyle ben yine en iyi yaptığım şeyi yapıp, bardaki bütün kızlara yazmaya başladım. bir kıza doğru yürürken arkadaşım birden beni durdurdu, "napıyosun?" dedi. kızı gösterip gidip konuşucam dedim. "manyak misin lan? görmüyo musun? güzel değil ki" demesine ben aldırmayarak, "sikim için güzel" der demez, "o zaman senin sikine gözlük almak lazım" dedi.

arkadaşlar sağolsunlar allahın götü boklu barında alessandro ambrosio'yu aradıkları için eve sike sike eli boş döndük. sonra ben hemen telefonuma sarılıp, üniversitedeki kızlara mesaj atmaya başladım:

ben: gelsene, seni görmek istiyorum.
    kız: oraya gelip seninle bu gece yatmam.
    ben: ya gelsene. seninle konuşmak istiyorum, günün nasıl falan geçti?
    kız: günümün nasıl geçtiğini sabaha karşı 3'te mi öğrenmek istiyosun?
    ben: sen kendine bu kadar saygı duyacak kadar güzel değilsin ki, niye kastın bu kadar?

yanıcam, biliyorum.
  7. yıllardan beri istediğim, ama bir türlü yapamadığım saygı şeysi.
    felsefi, fıkhı, psikolojik ve sosyolojik boyutları var.
    bazen alçak gönüllülükle kendine olan saygı karıştırılabiliyor.
    başkasından saygı beklemek, kendine saygı göstermekle oluyor.
    yada olmuyor?
    bilmiyorum, kafam çok karışık...
    "nefsini bilen rabbini bilir"
    nefsine saygı gösteren, rabbine saygı göstermiş olur mu?
    düşünüp durmaktayım...
  8. her insan kendine saygı duyar. kimileri bunun farkındadır kimileri değildir. fakat karıştırılan olay saygı duymak ile kendini beğenmek arasındaki ince çizgidir.
    bu ince çizginin aşıldığını ne insanın kendisi görür, nede dışarıdan bakan bir insan görebilir. bu yüzdendir ki kendine saygısından, kendisi istediği için bir hareket yapan, bir laf söyleyen yada bir iş yaptığını düşünen birine, çok kolay bir şekilde kendini beğenmiş etiketini yapıştırırız.

kendinize saygı duyacaksınız diye de fazla kasılmayın, kendinizi sevin, adam olun len.
  1. 1