• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • görseller

  • kelebek etkisi
  • kelebek etkisi
 1. bilimsel determinizm gibi bir şey varken farkedilmesi neden bu kadar uzun sürmüş dedirten teorem.
 2. çin'de bir kelebeğin kanat çırpmasının amerika'da bir kasırgaya neden olabilmesi olayıdır. birine el sallamamız, veya attığımız ufak bi bakış, elimizi o an havaya kaldırmamız gibi yaptığımız küçük şeylerin tüm hayatımızı derinden değiştireceğini söyler.. bir çok hollywood filmince işlenmiştir bu konu..
 3. kelebek etkisi bir kaç adet fizik kuramı ile kendini bulur. birincisi, kütle çekim kuvveti. biliyoruz ki her kütle bir diğerine karşı ne kadar uzak olursa olsun belirli oranda bir kuvvet uygular. her kütle bir diğerini mutlaka etkiler. ikincisi, evrende kütle sabiti vardır. evrenin kütlesi artmaz, evrenin kütlesi sabit olduğundan da evren içindeki maddelerin konum ve zaman değişimi diğer maddeleri de konum ve zaman değiştirmeye zorlar. üçüncüsü, kuantum fiziği ile öğrendiğimiz minimal boyutlardaki kütlelerin hareketleri ancak belirli olasılıklar pozisyonda değerlendirilebilir. bundan bir kütlenin hareketinin diğer kütleyi nasıl etkileyeceği ancak bir olasılıkta kendini bulur. dördüncüsü de etki-tepki yasaları içerisinde varolan bu olasılık zinciri içerisinde n zamanda herhangi bir kütlenin konum veya mekan değiştirmesi bütün evreni geri dönülemeyecek şekilde etkileyecektir basit mantık çıkarımıdır.

  özetle fizik bize diyor ki, şu klavye tuşuna bastınız ve evren bütünüyle değişti, bir daha asla aynı olmayacak ve bu tuşun hangi sonucu n zamanda doğuracağını asla bilemezsiniz.

  korkmalıyız, samsara içindeyiz.
 4. aşık olunduğunda karın bölgesindeki his.aşık olunan kişi görüldüğü andan itibaren midede bir pır pır durumu başlar ki buna kelebek etkisi derim.hoş,eski bir etki işte.
 5. sonsuzluk içinde uçsuz bucaksız evrende küçücük bir insanın bir anlık davranışının hayatındaki herşeyi temelinden sarsmasının mümkün olduğunu hatırlatan bir teoridir. örneklerini belki de her an yaşadığımız ama hayatımıza şöyle geriden, zamandan ve mekandan bağımsız olarak bakamadığımız için farkedemediğimiz etkilerdir.. tüyler ürpertici bir düşünce ama kaçınılmaz gerçek..