1. keşif halihazırda bulunan birşeyi açığa çıkarmak, insanların bilgisine sunmaktır. icat ise halihazırda bilinen şeylerden yepyeni bir şey türetmektir. yani dünyayı değiştiren keşifler için ampul, dünyayı değiştiren icatlar için de amerika kıtası yazmak abestir.
  2. icatlar kimi zaman insanlar tarafından anlaşılmaz, fax aletini ilk bulan alman bir adamdır, lakin o dönemlerde alman devleti tarafından kabul görmez ve adam icatını japonlara satar, japonlarda bu sayede zengin olur. keşiflerde ise böyle bir ihtimal yoktur.
  3. icat etmek için keşfetmek gerekir. ateşi keşfeden çakmağı icat eder, havayı keşfeden balonu/uçağı vs.

    işin felsefi ve dini yönünde olaylar biraz karmaşık bir hal alıyor. insanın bir özelliğinin keşfedilmesi yeni bir insan icat etmeyi gerektirmez. allah'ı keşfeden (kavramsal olarak) onu icat etmiş (tanımsal) gibi hareket edince sıçıp sıvama durumu gerçekleşiyor.

    anlatılacak çok şey var ancak sıkıldım la düşünmekten.
  4. keşif,bir şeyin varlığını veya özelliklerini açığa çıkarmak iken; icat,keşfedilen ihtiyacı/materyali/gereksinimi pratik olarak kullanmak için oluşturulan prototiptir.
  5. keşif olan bir şeyi bulmaktır.mesela dünyanın yuvarlak olması vs. yer çekimi, elementler gibi.kainatın başından beri vardır bunlar.sadece araştırmayla bulunmustur.kesfeden onu yapmamıştır, fark etmiş, bulmuştur.

    ama icat etmek apayrı kimsenin senden önce yapmadığı aklına daha getirmediği hatta ve hatta hiç getiremeyeceği bir şeyi icraata dökersen, yani her şeyiyle o seninse, sen yaptıysan o icattır, keşif değil. çünkü senden önce yoktu sen yapmazsan da olmayacaktı belki de. telefon, telgraf, tekerlek vs. icattır. ve icatta elle tutulur gözle görülür bir icraat olması gerekir.