1. yalnızca 3 saniyede okuyup da bütün zararlardan korunacağın duaymış. geçenlerde arabistan'da sel faciasında yüzlerce kişi olmüştü. demek ki çok salak insanlarmış, bu duayı bilmiyorlarmış. üstelik arapça olmasına rağmen.
  2. "tamam olan kelimelerine tutunup, bütün yarattıklarının şerrinden allah'a sığınırım" olarak türkçeleştirilebilecek duadır.

    " 'kelime' olarak kullandığımız sözcüğün erken türkçe aslı 'atbitig'dir. 'at'ın anlamı 'var etmek', 'bitig'in anlamı 'ortaya konmuş eser'dir. (akınış mekaniği altı yarıq tigin / kazım mirşan / 1978) kelimeleri bilen allah'tır. var etmeyi sağlayacak kelimeleri bilmediğimiz için de bizim söylediklerimiz, sözcükler ve adlardır, kelimeler değil.
    allah'ın kudreti ve hokum (doğru okunuşu hokumdur, hüküm değil) eden olması, maddeye istediği her şeyi yaprıracak olan ilime, yani kelimelerin bileni, sahibi olduğu içindir. allah, verdiği emre hokum eder. bu da kelimelerle canlı cansız tüm varlıkların fiziksel / maddesel yapılarına hokum ettiği içindir. %75'i su olan insan bedeni de akıl ve şuuruna rağmen titreşimlere karşı koyamayacağı için allah'ın hokumu önüne geçilemez olandır. yani allah'ın emri kesinlikle yerine gelir.
    yapılan, olması istenen şey için gerekli kelimelerin doğru sırayla ve sesle söylenmesidir. allah, kelimelerle maddeye hokum etmektedir." der sevgili dost mehmet cüneyd çapanık gök tenri'sinde. bu inanışa uyan bir duadır işte bahsi geçen dua da.