merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

kaynaştırma harfleri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. y,ş,s,n harfleridir. sesli harfle biten kök ve gövdelere sesli harfle başlayan ek geldiğinde araya girip telaffuz kolaylığı sağlamakla görevlidirler.

ünlü takviyesiyle yaşasın kelimesini oluşturup uzun süreli belleğe atabiliriz böylelikle bu harfleri.

şimdi örnek verelim.

araba-y-la (ki egeliler burada kaynaştırma harfini yutarlar arabala derler. gelin görün ki dağya, sağya, yağyı derler)

iki-ş-er

araba-s-ı

araba-n-ın

(bkz: ukte)
  2. şimdi benim yazgülü adında bir arkadaşım var onlara gittiğimi söylerken,
    yazgüllerine mi, yazgülülere mi, yazgülüyelere mi gidiyoruz diyeceğim ne diyeceğim? hep tartışma konusu olmuştur bu.
  3. lise 1'e kadar direk 'yaşasın' olarak aldığım harfler(miş). ulan her yerde yaşasın diye geçiyordu ben napayım? ne zaman bu konu olsa hoca 'bunu zaten biliyorsunuz çocuklar: yaşasın' deyince ben de eyvallah dedim. harf mi kelime mi diye uğraşacak adam mıyım lan ben! çok da sık soru gelmediği için pek yanlış çıkmıyordu, çıkınca da cevap anahtarı yanlıştır deyip geçiyordum. lise 1'in 2. haftası dil anlatım dersinde yaşadığım rezillikle gayet güzel öğrendim. biri de demez mi birader şu sesli harfleri bi at amk diye!

itiraflar başlığına yazsam herhalde daha uygun olurdu ama başka canlar yanmasın diye buraya yazıyorum. gidin 'y, ş, s, n' diye öğrenin olm. her boka kodlama yapmayın. 4 harf amk!