1. beyin organının bozulması , kimyasal olarak işlevini doğru şekilde yerine getirememesi sonucu , bunun işlevsel sonuçları itibari ile bireyin iyice benlik bilincinden kopması ve fiziksel seviyeye kadar olan tepkilerinin en aza indirgenmiş hale gelmesidir.
 2. uzun süreler hareketsiz durabilen şizofren türevi. gelgelelim her an saldırabilecek kapasitede olduğu unutulmamalıdır.
 3. şizofreni yaşayan hastanın geldiği son nokta diye tabir edebileceğimiz psikomotor semptom. hastaların günlerce hatta aylarca aynı şekilde kaldıkları ve en fazla öne geriye sallanarak hareket ettikleri görülmüştür. bakışları sabittir, konuşmazlar, sessiz ancak ürkütücü görünürler, ulaşılmak istememe ve kendini dışarıya kapatma durumudur.. aslında algıları açık ve beyin fonksiyonları normal olan hastalar, içinde bulundukları durumu sadece kendi zihinlerinde canladırdıkları şekilde algılarlar. örneğin aylarca bir bankın üzerinde yanında birden fazla kişinin olduğunu sanarak düşmek üzereymiş gibi oturabilirler. önemli adli psikoloji alanına giren davalarda en çok taklit edilen rahatsızlıktır da..
 4. hastalığın temel belirtisi, acaip beden duruşları ve olumsuzluktur. hasta saatlerce tuhaf bir şekilde kalır. duruş biçimi zorla değiştirildiğinde yeniden eski biçimine döner. bazen hasta saatler ve günlerce konuşmaz. kendisine söylenen şeyin tamamen tersini yapar. gözleri veya ağzı açtırılmak istendiğinde kapar. günlerce yemek yemez.

  klinik bir ders veren psikiyatr, yanında duran katatonik şizofreni hastasını gösterip;
  " - bu hasta 10 yıldan beri hiç konuşmamıştır ! "
  diyerek hasta hakkında öğrencilerine bilgi verir. 10 yıl boyunca konuşmayan hasta o anda sessizliğini bozup;
  " - ne söylememi istiyorsun ki !? " der.
 5. şizofreni hastalığının en üst safhasıdır. bu hastalar kriz geldiğinde heykel gibi hiç birşey yapmadan dururlar. 15-25 yaşları arasında başlar, kişi belli bir pozisyonda uzun süre kalır, yemez, içmez, uyumaz, konuşmaz.yani üstüne su atarmış gibi yapsanız veya karın boşluğuna doğru hareket yapsanız tepkisiz kalırlar.belli bir seviyeye kadar tedavi edilebilir bu noktadan sonra koruyucu ilaçlarla tedaviye devam edildiği bilinir. ya da hasta ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalabilir.
 6. tanrı bu hastalıktan mı muzdarip acaba?

  her şeyi görmesine, duymasına, hissetmesine rağmen sessiz ve tepkisiz kalmayı seçen..
 7. şizofreni'nin kabusu. tünelin sonunda görünen karanlık. uzun sessizliğin ardından bağırıp çağırarak gücünüzün yetmeyeceği herşeyi halsizce yıkma istenci. ulaşmamak için herşeyi yapacağınız, ulaşıncaysa farkında olmayacağınız şey. sessiz, dingin.
 8. kesin olmamakla birlikte yetişkinlikte katatonik şizofreni hastalığına yakalanmış kişilerin, çocukluk ve gençliklerinde istediklerini yapmaları engellenmiş, ileri derecede çekingen, girişimsizlik problemi yaşayan, utangaç bireyler olduğunun rapor edildiği şizofreni türü.