merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

kas spazmı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. boyun, kol, bacak, bel bölgesi gibi yerlerdeki vücut kaslarının istem dışı kasılmasıdır.
  2. genellikle boynu destekleyen kasların aşırı gerilmesiyle oluşur. ağır bir şey kaldırmak, yanlış masa başı çalışması, aşırı spor v.b. kas spazmına neden olabilir.
    yanlış bir hareketten bi anda öylece kalabilirsiniz. serçe parmağınızı oynatsanız bile aklınız çıkar ağrıdan. tüm vücudunuz gerilmiş gibi olur. o anda panik yapmadan en yakın kişiden yardım istenmeli, çok yavaş hareketlerle uzanmaya çalışılmalıdır. malesef genelde hemen geçmez, kas gevşetici ilaç ve iğnelerle bir kaç günde normale dönebilir. vücudunuz buzdan çözülür gibi yavaş yavaş hareket etmeye başlarsınız. normale döndüğünde de eskisinden daha dikkat etmeli; ani ve yanlış hareket yapmamaya özen gösterilmelidir. sızısı fecidir. tecrübeyle sabittir.
  3. çok kötü bir şeydir, nerenizde olduğuna bağlı olarak hayatınızın fonksyonlarını (oturma, kalkma, yemek yeme, yatma uyuma, kalkma gitme, durup kalma) geçici olarak azaltabilir yada durdurabilir. mutlaka kas gevşetici düzenli olarak alınmalıdır.
  4. az önce doktorun yoğun strese bağlı olarak şiddetli şekilde geçirdiğimi söylediği şey.ne işle iştigalsiniz diye sordu sonra da. kapitalizmin ta amk demekten başka söyleyebileceğim başka bir şey yoktu aslında ama cevap veremedim.şimdi evime geldim ,çaktım majeziğimi kas gevşeticimi , yaktım yakımı takılıyorum.
  5. bildiğin kramp. ama işte spesifik bi' tamlama ya bu. ondan öyle oluyor. asdasdas. yıllar önce babamın rehabilitasyon okuyan kuzenime sorduğu soruya aldığı cevaba müteakip bana dönüp bu ne demek anı aklıma geldi de şimdi:

+ amca sen kas spazmı geçiriyorsun.

- haa. öyle mi.

(...)

- kas spazmı ne lan.

+ bildiğin kramp peder bey.

- vay amına koim.