merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

• görseller

• kararsızlık
    • kararsızlık
  1. 3

kararsızlık

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kötü bir duygu. insanı onu mu bunu mu yapsama sürükleyen, ama bir türlü işin içinden çıkılamayan tarafa sürüklenmedir. en kötü karar kararsızlıktan iyidir demişler...
  2. karar vermeniz gereken durum hakkında meydana gelecek olayın sonuçlarını tam olarak kestiremediğiniz ya da artı ve eksilerini tartamadığınız zamanlarda ortaya çıkar.
  3. insanı kararsızlık öldürür... hızla gelen arabaya bakan yolun ortasında kalmış kedi gibi olur insan kararsızlığın içinde.
  4. "şimdi ben bu başlığın altına saçma sapan şeyler yazsam mı lan?? yok yok yazmayım yaa.. ama niye lan bence güzel oldu böyle saçma olmadı.. yok ama yaa kesin eksiyi basarlar buna şimdi.. olsun ya yazim ben yine de.. ama ne bilim yaa böyle bişeler eksik kaldı sanki.. aman yaa basıyorum evete nolcak sanki.." şeklinde bir durumdur..
  5. kararsızlık varsa ortada, karar verilmesi gereken bir durum olduğu yadsınmaz bir gerçektir.
    kararsızlık anında artık kişiyi yöneten, yönlendiren iç güçlerdir, karışıklığı yaratan ise dış güçlerdir.
    bazen koca bi adım atmak gereklidir. bu adımı atmak zordur. buna karar vermek daha bir zor.
    ama uçurumlar, kenarında bekleyerek geçilmez.
    limanı terk etmek gerekir bazen. liman güvenlidir oysa bir gemi için. ama buna karar vermek limandan çıkmaktan daha zordur
    ama gemiler limanda beklemek için yapılmamıştır
    ...
    insan bazen kendini zorlar
    bazen dış güçler zorlar karar vermek için
    ...
    iyi ya da kötü
    bir karar vermek
    beklemekten iyidir.
  6. süresi uzadıkça sıkıntısı artan durumdur.

çok isterdim kısa sürede kararlar verebilmeyi.

tabi ki kararlar veriyorum ama herkesinkinden uzun sürüyor. sanırım en doğruyu arayan mükemmelliyetçi insanların sorunu bu. hata yapmak istemeyen, pişmanlığı minumuma indirmeye çalışan bünyenin sorunu.

ne oluyor, işe yarıyor mu?

hayır!

yine hatalar yapıyoruz. yine pişmanlıklar yaşıyoruz.

bazen siz karar vermekte geciktikçe, birileri sizin adınıza kararlar veriveriyor.

çok isterdim kısa sürede kararlar verebilmeyi çok!

ama beceremiyorum. şuraya yazdığım cümleleri bile büyük kararsızlık içinde yazıyorum. daha iyisini yazabilir miydim? kendimi daha iyi anlatacak cümlelerim var mıydı? bilmiyorum. ama sonuç bu oluyor işte. bir şekilde karar vermiş oluyorum. sıradan cümlelerle sıradan bir durum yazıyorum işte. ne var uzatacak değil mi?
  7. daha ilkokuldayken bile "sen büyüyünce ne olucan çocuuum" tarzı sorulara diğer veletler doktor, örrretmen, astronot gibi cevaplar verirken hıyar gibi kalmakdır.
  8. insanı farklı ruh hallerine sürükler. bazen şöyle bir durursun ve zamanın sağından solundan nasıl hızla ilerlediğine hayretler içinde bakakalırsın. sen acaba şu mu yoksa bu mu hatta diğeri mi diye düşünürken çoktan senin üzerine düşündüklerin diğer insanlar tarafından tüketilir bile. hani derler ya kararsızlık en kötü karardan bile daha kötü bir durumdur diye. bazı zamanlarda hayata karşı savunmasızlaştırır insanı. hele de bu süreç uzarsa daha da yıpratıcı olur. bir yandan hayatın sürüklediği şekilde yaşarken bir yandan da hala için içini yer, peki ya diğer durum olsa nasıl olur diye.
    başkasını bilmem ama beni çok fazla soğutuyor hayattan. eskiden belki de sadece kendimi düşündüğüm için bu kadar kararsız kalmazdım. şimdi bencilliğim azalıp da ailemi, çevremdekileri düşünmeye başladıkça kararsızlığım da artıyor, onları üzmemek adına. iki arada bir derede kalmak kadar zor bir sınav yoktur hayatta. ve işin kötü yanı bu sınavda kafadan atmak ya da %50 şansımı kullanayım demek öyle kolay değildir.

öyle bir şeydir ki bazen ufacık bir yanlış kocaman bir doğruyu götürebilir.
  1. 3