• videolar

  1. yeni çıkan, ne yaptığı belli olmayan, kendini''karadeniz sanatçısı''sanan tiplerin sadece kemençeyi arkalarına alıp birşey söylediklerini zannetmesiyle çoğu zaman yanlış tanınan türkülerdir.
  2. uzun süre pek dinlenmeyen fakat volkan konak, fuat saka, ,kazım koyuncu, birol topaloğlu gibi sağlam isimlerin olaya el atmasıyla müziklerin güzelliğini en sıradan insanın dahi anlayabildiği içlerinde derin saf ve temiz duygular barındıran genellikle acıklı olan yöresi karadenize ait türküler(anonim eserler).
  3. pek form zengini olmasa da türk folklorü içinde ayrı bir yeri olan, karadeniz insanının asla melankonik olmayan, kıpır kıpır ruh halinin dile getirildiği son derece otantik parçalardır. asıl özgün şekline rize ve trabzon türkülerinde rastlanır. sair bölgelerin parçaları daha türki formdadır.
  4. insanın içini kıpır kıpır yapan kemençe sesini barındıran, aynı kemençenin sesiyle de ağlatan türkülerdir. yozlaşmak üzereyken hatta yozlaşmışken, hakkını vererek yapan insanlar olaya el atmıştır. sayelerinde iyi birşeyler ortaya çıkmaktadır.