1. karadeniz bölgesinde yaşayan insanların şive ile kominikasyon kurma durumunu dil zannetmek..
  şiveye örnekleme;
  -ola hasan nereye cideyisin
  _celeceğim az bekle hele
  -bi de da kaybana merak edeyik
  _e sen patlamayasin,bi dur da anlaturum sonra
  bu diyalogda kullanılan şivedir..

  lazcaya örnekleme;
  -ola hasan muçore?(ola hasan nasılsın)
  _vorsi vore si muçore?( iyiyim sen nasılsın?)
  -ma ti vorsi vore.. (bende iyiyim..) gibi....
 2. karadeniz'in dil zenginliği karşısında şaşırmanın da bir sonucudur. karadeniz şivesi ilden ile farklılık gösterir ki bunun daha 5 ayrı lehçesi olan lazcası, hemşincesi ve rumcası vardır.
 3. lazcanın içini bilmeden de olsa boşaltmaktır.bilerek konuşalım.öğreneli neyin ne olduğunu.ayrıca sikik karadeniz dizileri bunu yaygınlaştırdı.her "uy uşağum" diyen diziyi karadeniz dizisi yaptılar.aynı töre dizileri ile doğuya yapılan kötülük gibi.kültürü bilmeden sadece yöre ağzı ile iş yapmaya çalıştılar.bir konu daha var.yapılan hata da "laz mısın" diye sormak.ulan aptallık bakidir evrenseldir.lazlıkla ne alakası var.
 4. hem lazca'nın hem de karadeniz şiveli türkçe'nin içinin boşaltılmasıdır. şive, her yerde vardır. nasıl ki karadeniz şivesiyle konuşan türk laz değilse, orta anadolu şivesiyle konuşan türk de hitit, adana şivesiyle konuşan türk arap, ege şivesiyle konuşan türk grek, istanbul şivesiyle konuşan türk bizans'lı, doğu-güney doğu şivesiyle konuşan türk de ermeni ya da kürt değildir.

  lazca lazca'dır. türkiye'nin mahalli dillerinden biridir. korunmalıdır.

  (bkz: islam iyidir, temizliktir)
 5. gariptir. muhtemelen zamanında delinin biri taş attı bir kuyuya. laz fıkrası diye birşey çıkardı. sonra millet tüm karadeniz'i laz zannetmeye başladı. halbuki lazlar çok küçük bir topluluktur.