1. zor zamanlarınızda yanınızda olan, varlığını hissettiren ve bir işe yarayan dostlardır bunlar. çok dostum var diye düşünürken aslında kötü gün dostlarının ne kadar az olduğunu görmek insanın yüzünde bir tokat gibi patlar bazen. ne gariptir ki insan bu kavramı sadece kötü günlerinde anımsıyor.
 2. aklımda soru işareti oluşmasını sağlayan deyimdir.beşiktaş-kadıköy vapuruyla seyahat edenler bilirler 'ofis çiftçinin kara gün dostudur' yazar.o uzun uzun şeylerin üzerine neden böyle birşey yazma gereği duymuşlar ben senelerdir çözemedim
 3. düşünülenin aksine kolay bulunduğunu düşündüğüm;(dost kelimesi ne kadar uygun olmasa da) zor zamanda yanınızda birini birilerini bulmak çok zor değildir.çünkü toplum olarak böyle bir dram acı buram buram bunalım seviyoruz biz,yarayı deşip kendimizdekileri de ortaya dökmeyi, üstüne tuz basmayı sık sık yapıyoruz.oysa iyi zamanlarda yanınızda birinin olması daha da zor olandır.başarı,doymuşluk,mutlu bir ilişki ve ya kabullenişin ardından gelen bir mutluluğu paylaşmakdır asıl zor olan.kıskançlık,kompleks ... o ya da bu sebepten bu tür zamanlarda insan bulmak ortaklaşmak daha bir meşakkatlidir.
 4. biliyorum
  matarada su
  torbada ekmek
  ve kemerde kurşun değil şiir
  ama yine de
  matarasında su
  torbasında ekmek
  ve kemerinde kurşun kalmamışları
  ayakta tutabilir

  biliyorum
  şiirle şarkıyla olacak iş değil bu
  dalda narı
  tarlada ekini kızartmaz güvercin gurultusu
  ama yine de
  diler arasında bıçak gibi parlar kavgada
  şiirin doğrultusu

  göz güzü görmez olmuş
  tek bir ışık bile yok
  yürek bir yaralı şahindir
  döner boşlukta
  belki bir şiir
  belki bir şiir kırıntısı
  çalar kapımızı umutsuz karanlıkta
  yoklar yüreğimizi
  iğilir yaramıza
  dağıtır korkumuzu
  ve karşı tepelerden
  gürül gürül bir kalk borusu

  hasan hüseyin korkmazgil