• videolar

1. kerim tekin'in adını yaşatan şarkılarından biridir.

yar gidiyor soğuk gecede
    yüreği ihanette yüreğime
    ah duvarlar benim sırdaşım
    aman vermiyor hasret bedenime

dur dinle
    karagözlüm gitme
    yapma bana küsme
    özlüyorum deli gibi muhtacım
    sevgine

son bulsun ah derin ayrılık
    tükensin acılarım geldiğinde
    ah sokaklar benim yoldaşım
    kahrolsun o mutsuzluk
    dön gönlüme
  2. ölücem diye kandırdığım eski kız arkadaşımın duygularını depreşmesi üzerine bana göndermeye çalıştığı duygu yüklü güzel bir kerim tekin şarkısı...
  3. türkan şoray'ın, kadir inanır'ın bıyıksız, tıfıl haliyle başrol oynadığı 1970 yapımı duygusal film.. azize fakir bir balıkçı kız, kenan ise garsonluk yapan bir bestekardır.. bestekar, güzel sesli balıkçı kıza aşık olur ve olaylar gelişir..
  4. filmde belkız özener'in seslendirdiği hesapta balıkçı kız azize rolündeki türkan şoray'ın söylediği o efsane şarkının sözleri aşşağıdaki gibidir.ayrıca an itibari ile show tv'de yayınlanmaktadır.

ey kız balık mı aldın yoksa koca mı aldın
    kör mi idi gözlerın
    oh oh mini kız
    onu gece mi aldın

kalkın balına bakın usta keseri gibi
    arkası kan burlaştı
    oh oh azize
    eşek sevmeli gibi

balıklarım tazedir alıp yeyip doysana
    bır kiloda ne olur
    oh oh bey amca
    üç beş kilo al sana

lürferlerimi yiyen su içer kana kana
    ben satıyorum diye
    oh oh teyzecim
    ne kızıyorsun bana

hamsi kurbanı o güzel e bakarsın denize
    atarlar sana olta
    oh oh güzel kız
    alırlar seni yüze
  5. balıkçı güzeli azize(türkan şoray) ile meçhul bestekar kenan'ın,nam-ı diğer şopen,(kadir inanır) aşkı.

azize'nin balık pazarında çalışırken söylediği şarkıları herkes çok beğenmektedir.bir gün pazara arnavut osman adında bir gazino sahibi gelir.azize'nin sesini çok beğenir,gazinosunda çalışmasını teklif eder.fakat azize kabul etmez.bunun üzerine arnavut osman,azize'yi ve arkadaşlarını bir geceliğine gazinoya davet eder.şopen de bu gazinoda garson olarak çalışmaktadır.

assolist handan,azize ve arkadaşlarının şamatasından rahatsız olur ve şarkısını yarıda keser.mikrofonu azize'ye uzatır,şarkıya devam etmesini söyler.amacı azize'yi küçük düşürmektir.azize 'ben şarkı bilmem' der,söylemek istemez.ama arkadaşlarının ısrarına dayanamaz ve çalışırken söylediği şarkıyı okur.salondakiler azize'ye bayılır.bunun üzerine arnavut osman da azize'ye tüm gazinonun önünde iş teklif eder.azize,gecesi üç bin liraya gazinoda sahne alacaktır.

bu durum şopen'in hoşuna gitmez.çünkü o,balık kokan azize'yi seviyordur.ses sanatçısı azize'yi sevmekten korkar.

azize tam bir hanımefendi olmak için bir madamdan ders alır.giyim kuşam dersi,içki dersi,oturma dersi,yemek yeme dersi,dans dersi...müzik dersinde ise madam,azize'ye ünlü müzisyenleri tanıtır.azize,çalan müziği çok beğenir ve kime ait olduğunu sorar:

-ooo!bu en büyük romantik!bu chopin!
    +şopen ha?ah canım...

telefon dersindeyse yangeç rıza'yla konuşması baya güldürür.

+hellooo!
    -ne o lan doğuramayan inekler gibi açıyosun telefonu!

bir gün şopen,azize'yi gazinonun bahçesinde bekliyordur.gazinonun duvarlarında azize'nin afişleri asılıdır.şopen,afişleri beğenmez.çünkü azize'nin çok değiştiğini düşünmektedir.azize aynaya bakar,'artık sana şirin gelmiyor muyum?' diye sorar şopen'e.birbirlerine sarılırlar.bu sırada yengeç rıza ve adamları gazinoya gelir.azize ile yengeç rıza arasında ağız dalaşı başlar.sonra sözlü kavga biter ve yumruklar konuşmaya başlar.şopen,yengeç rıza ve adamlarını haklar.fakat kavga esnasında şopen'in kaşı yarılmıştır.

azize şopen'i evine götürür.kaşına pansuman yaparken yakınlaşırlar.araları düzelmiştir.aşklarını herkesten gizli ama doyasıya yaşarlar.iki sevgili bir gün bir süs havuzuna bakarlarken azize havuzda pembe bir gül görür.şopen 'o gülü saçlarının arasında görmek istiyorum' der ve gülü havuzdan alıp azize'nin saçına takar.tam burada azize ve şopen'in ayaklarını görürüz.şopen,dizlerine kadar ıslanmıştır.azize'nin ayağında ise son moda deri çizmeler vardır.

şopen,azize'nin kişiliğine uygun bir şarkı yapmak ister ve sevemedim kara gözlüm'ü yazar.piyanoda şarkıyı çalışırken arkadaşı orhan (müjdat gezen) gelir.orhan,azize için çalan müzisyenlerden biridir.şarkının kimin için yazıldığını hemen anlar.şopen,şarkının bestecisinin kim olduğunu söylememesi için orhan'dan söz alır.

sevemedim kara gözlüm sayesinde azize çok ünlü olmuştur.o,sahnede pembeler içinde şarkısını söylerken,şopen de servis yapıyordur.bir gece azize,sahneden meçhul bestekarına teşekkür eder.'belki bu gece o da buradadır.salonun arka taraflarında oturuyordur.' der.şopen,bir köşeye saklanmış azize'yi dinliyordur.tam da o gece gazinoya amerikalı film yapımcları gelir.azize'yi çok beğenmişlerdir.azize'yi ve şarkıların bestecisini hollywood'a götürmek istemektedirler.azize,rock hudsonla beraber 'mihracenin gözdesi' filminde oynayacaktır.azize bu teklifi sevinçle kabul eder.fakat şopen yine de kimliğini açıklamaz.azize,arnavut osman ve yapımcılar kutlamaya gittikleri alşam şopen,ortlarda yoktur.azize ve filmin yapımcısı dans ederlerken aralarında şöyle bir diyalog geçer:
    +nerdesin şopen,nerdesin?
    -oh you know chopin!how cultured you are!you will be a great star.
    +aman!bu adam da star çamaşır tozundan başka laf bilmiyor.evet evet!ben de o çamaşır tozunu kullanırım.

azize ve yapımcılar kutlama yaparlarken,şopen de kabus görmektedir.azize'nin üstüne molotof kokteyli attığını görür.korkuyla uyanır.ve kılık değiştirip,azize'nin karşısına çıkmaya karar verir.takma sakal ve gözlükle şopen,meçhul bestekar olarak azize'nin karşısına çıkar.amerika'ya gitmek istemediğini söyler azize'ye.'bıraktığınız için üzüleceğiniz bir arkadaş,bir dost,bir sevgiliniz yok mu?' diye sorar.azize de 'var ama temelli orada kalmayacağım ki' der.azize'nin kararından dönmeyeceğini anlayan şopeniona öğüt verir 'her şeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybeder'.

şopen çok üzgündür.azize'yi unutmak için amcasının kızı berrinle evlenmeye ve müziği bırakmaya razı olur.şopen'in zengin amcası,azize'yi nişanda şarkı söylemesi için çağırır.azize,nişanın şopen'n nişanı olduğunu anlayınca yıkılır.

'söyleyeceğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum.. bu şarkının benim için tatlı,acı hatıraları vardır;aşkın ne olduğunu ben bu şarkıyla öğrendim!saadeti bu şarkıda tattım...bir şey daha öğrendim bu şarkıyla:
    herşeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyor...' der ve sevemedim kara gözlüm'ü şopen'in ardından bakarak söyler.şarkının hemen ardından nişanı terk eder azize,eski mahallesine gider.balık pazarında ağlayarak gezinir.

sonrasında azize'yi tekrar balık pazarında görürüz.kırmızı çizgili kazağını giymiştir gene.şarkısını söylemeye başlar.fakat bu sefer şarkıya kimse eşlik etmez.azize bunun üzerine 'benim ben azize,geri döndüm' diye bağırmaya başlar.kimseden ses çıkmayınca da yere çöküp ağlar.tam bu sırada meçhul bestekarın kılığında şopen gelir.takma sakalını,gözlüklerini çıkarır.azize'yle birbirlerine sarılırlar.ve mutlu son!
  6. seksendört'ün adamın içini parçalayan şarkısı.

" yoksa burdan başka yalan bir diyarda sevdiğin mi var da beni oyalarsın
    kurbanın olam dökülmesin dudaklarından
    ne olur söyleme sakın söyleme "

sikseydiniz daha iyiydi be abi.
  7. "sevemedim karagözlüm
    seni doyunca
    hep kıskandım seni elden
    yıllar boyunca

kuşlar gibi ikimiz bir
    yuva kuralım
    ayırmasın mevlam bizi
    ömür boyunca