merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kapri giyen kapalı kız

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hemen diz altında biten etek giymiş türbanlı kızla aynı kafa yapısında olan kızdır.. dışardan bakanlar yani bizler için oldukça saçma bi görüntü oluşturmuş ve de ezik görülmüş kızdır.. nitekim bacağını açıyorsan saçını da aç da tam olsun dedirten kızdır..
  2. birde türban takıp mini etek giyen tipler vardır ki bunlar hakkında konuşmak gerektiğini bile sanmıyorum, sadece hayretle izliyorum.
  3. ne yaptığı ne ettiği kimseyi ilgilendirmeyen kadındır.

bireyselleşemenin tezahürü olarak, kafada belirlenen standartlar dışında hareket eden herkes için yargılarımız ve dahi etiketlerimiz elimizde bekliyoruz. belirlediğimiz kriterlerin dışına çıkanın vay haline.

oysa karşımızdakinin bir birey olduğunu unuturak, en fenası da kendi kararlarını kendi verebileceğini es geçerek bunca yargılayış.

garipsemiyorum artık en fenası da bu!
  4. hep bastırılımış duyguları olduğunu ve kapanmayı kendisinin istemediğini düşündüğüm kızdır. aslında giyindiği kapri, kendi seçim yapabilse nasıl giyinmek istediğinin mesajını açıkça veren kızdır aynı zamanda.
  5. üstü forma altı sorma dedirten kızdır. bazan da kabuklu fıstık denir bunlara. erkekleri tahrik eder, kendi rahatı için giymiş de olabilir. kendi bileceği iştir. ancak bunların dar kot giyen modelleri vardır ki akıllara zarardır. full+full tahriktir çünkü insan her zaman saklı olanı merak eder ve arzular. örneğin makyajlı başı açık bir hanımkızımız yolda yürürken fazla dikkat çekmezken aynı miktarda makyaj yapmış olan başı kapalı kızımız üzerine daha çok bakış çekmektedir. bu işlerde çelişki vardır. herkes birgün kendine göre doğru olan yolu bulacaktır. bugün başı kapalı olup da kapri giyen kız yarın inancına göre tövbe edip setr-i avrete uygun giyinebilir yada başörtüsünü çıkarıp kapriyle devam edebilir. zira bunlar tercih meselesidir esasen daha derininde kimlik arayışıdır. bir yaştan sonra böyle davranışlar görülmez.
  1. 1