1. kanser hücrelerinde anarşist bir yapılanma vardır. işi siyasete dökecek olursak normal hücrelere liberaller yada demokratik solcular derken, kanser hücrelerine komünistler, en sıkı ve sivri yoldaşlar diyebiliriz. netekim nice zaman sol kanserli bir hücre muamelesi görüp koparılıp atılmak istenmiştir yüreklerimizden. sonuçları ise aşikardır. (bkz: hepimiz kanser hücresiyiz)
  2. mutasyon sonucu proto-onkogenlerinin onkogen özelliği kazanması yahut tümör supresör genlerinin baskılanmasıdır. bu mutasyonlar üreme hücrelerindeyse sonraki nesillere de aktarılacak, lakin kanser hem genetik hem çevresel faktörlerin etkisiyle oluştuğu için, artmış riske karşın kesinlikle kanser görülecek değildir. bu gen aktivasyon - inhibisyonlarının kanser oluşumuna yol açmaları da sinyal mekanizmaları ve transkripsiyon, dna tamiri gibi mekanizmaları kontrol ediyor olmalarından kaynaklanır. örneğin proto-onkogenler fetal yaşamda ve yenidoğan evresinde büyüme ve farklılaşma sebebiyle aktiftirler, translokasyon gibi mekanizmalarla değişene dek iyi adamdırlar; hatta tümör supresörlerin adı tümör oluşumunu baskılayacak görevleri olmasından gelir, bunlar da sarhoş edilip bilgi sızdırılan ajan rolünde olsun bakalım, the end.
  3. normal hücrelerden boyut olarak küçük,çekirdek olarak büyük,sitoplazma olarak az,kontrolsüz çoğalan,normal hücrelere zarar veren yapıdadırlar
  4. öldürür.

    yok hemen değil. ilk önce süründürür, acı çektirir, hayatının ve çevrendekilerin hayatının içine eder.

    umutlarını, hayallerini, gelecek planlarını yok eder. toplum içinde mutlu görünmeyi, yalnızken ağlamayı öğretir.