1. reklamlar hariç filmin net süresinin yaklaşık otuz dakika olmasıdır.

    çocukluğumda onlarca kere izlemiş olduğum; kemal sunal, bülent kayabaş, yadigar ejder ve serpil çakmaklı'nın oynadığı "devlet kuşu" adlı filme geçenlerde kanal 7'de rastladım. filmde bu üç serseri arkadaş mütemadiyen kafaları çekiyor, akabinde de -gece yarısı- mahalle arasında güzel kafayla dolaşırken "esmerim biçim biçim" şarkısını terennüm ediyorlar. kemal sunal serpil çakmaklı'nın oturduğu sokağa girince "heeeyt, allah bee!" şeklinde nara atıyor. ancak kanal 7 sağolsun, mütedeyyin insanları kızdıracağını düşünmüş olacak ki, "allah" sözcüğünü sansürlemiş; kemal sunal film boyunca "heeeyt ...(sessizlik)... bee!" şeklinde nara atıp durdu.

    oldukça sinir bozucu. "eşşoğlueşşek" gibi ufak tefek kelimelerin silinmesine değinmiyorum bile; meyhane sahneleri tamamen kesilmiş, bardak tokuşturmalar hiç yok, hatta kemal sunal'ın serpil çakmaklı ile bir ağacın altında oturup saçma sapan cilveleştikleri sahneyi bile kesmişler.

    filmin konusu zaten bu üç serserinin her akşam kafayı çekip türkü söylemesi, nara atması, "var mı bizden kral arkadaş?" şeklinde sokakları arşınlaması. bu kadar rahatsız edici bir şeyse, tamamen yayınlamayın olsun bitsin değil mi? mütedeyyin zaten sır kapısı'na, kalp gözü'ne kayıyor o saatte, boşuna hırpalıyorsunuz montaj masasındaki adamı.