1. iletişimde en önemli rol oynayan grup üyelerinden biridir. kanaat önderi, iletişimi grubun dünya görüşüne göre biçimlendirerek, saygı duyulan bir önder, dolayısıyla güvenilir bir kaynak olarak etkide bulunur.
  2. örnek verecek olursak kırsalda yaşayan insanlar için muhtar, imam, öğretmen, ağa; kentler de yaşayanlar için ise gazeteciler, iş adamları, ticaret odaları, dernek ve birlikler (tüketici hakları derneği; esnaf ve sanatkarlar odası, vb.) vs. kanaat önderi olarak öne çıkarlar.
  3. her sınıfta olurdu bunlardan. bunların görmeyip, duymadığı komik bir olay ilk önce bunlara söylenir, sonra yorum yapmaları beklenir, yorumlarına herkes gülerdi. en çok bunların fikirlerine önem verilirdi. öğretmenler hakkında yorumları merak edilirdi. genelde sınıfın en haylaz, sivri öğrencileri olurlardı. öğretmenler tarafından sevilmezdi fakat sınıf için önemleri büyüktü.
  4. uydurulmuş kavramlardan biri. nedir ne iş yapar, niye bu insanın kanaatı önemlidir, belli değildir.
  5. ülkemizde sallayanın çarptığı, çakma önderlerdir.
    o değil de, olum sizi kim kanaat önderi seçti? kimsiniz olum siz?. gelmeyin lan, şu dandik medyanın gazına. acık ağıllı olun, haddinizi bilin.
  6. sanırım cemaat lideri, tarikat şeyhi anlamına geliyor. hizmet hareketi, camia gibi bişey işte.