1. bir tür fobidir. ilkokulda aşı günlerinde ya da kan aldıran bilimum akraba ve arkadaşlarımda da gözlemlediğim gibi sonuç genelde bayılmak oluyor. hatta bunun korkusundan kan aldırmadan önce bayılanlar da mevcut. hatta ilginçtir bu mevcudiyetlerden biri genetik falan okuyacak ne yapar bilmiyorum. şahsen kan aldırmaya bayılmasam da izlemesi ilginç geliyor, kanlı canlı savaş sahnelerine de bayılırım ama şu klavye üstüne bir tane tarantula düşse klavyeyi ve monitoru camdan atamadan en yakın sığınağa girerim o ayrı.

(bkz: ukte)
  2. kişilerin kan sözcüğünü duyduğunda bile kendinden geçmesine neden olabilecek dereceye varabilen psikolojik rahatsızlık.
  3. insanın hayal gücü ile çeşitli kanlı olayları farklı şekilde görmesi ile de olur. bu kişilere ki bende onlardan biriyim kanlı , kırıklı çıkıklı bir şey anlattığınız zaman renginde sararma , tansiyon düşme ve sonunda bayılma gerçekleşir. anlatılan olay hayal gücü sayesinde göz önünde canlandırılır ve sonuç kan görme ile aynı olur.
  4. değisik versiyonları da olan olaydır.şöyle ki benim arkadaşım gülüyor kan görünce.bildiğiniz kahkaha atarak.
    bir gün burnuma top gelmiş top oynarken, oluk oluk kan akıyor.bağırıyorum peçete getir diye, adam benden kötü durumda yerlere yatmış debelene debelene gülüyor. hasta ruhlu.anasını satayım kolumuz kopsa kıçıyla gülecek it.
  5. bünyeye daha sonradan da dahil olabilen korku çeşidi.

yaptığım tanımdan da çıkarabileceğiniz üzere, bünyeme daha sonradan eklenen bir korkudur. eskiden tepkisiz kalabiliyordum kan gördüğüm zaman ama artık aşırı durumdaki vaziyetlerde kan görünce dayanamıyorum.

bunu farketmem ise oldukça absürt bir olay neticesinde oldu;

bir yaz akşamı arkadaşlarla evde oturup kanlı sahnelerin bol olduğu bir film izliyorduk. film organ kaçakçılığı üzerine kuruluydu ama adını şu an çıkartamıyorum. lakin filmde sahneler o kadar gerçekçiydi ki ben kendimden geçtim. kısaca bahsedeyim efendim durumdan.

şimdi filmde psikopat bir herif bir kadını organları için kaçırıyor. manyak adam işte. kadının ellerini, kollarını ve bacaklarını bağlıyor bir sedye üzerine. kurbanımız henüz canlı iken üzerinde operasyona başlıyor ki zaten psikopat sıfatını da bu hareketi üzerine kendisine yakıştırdım. kurbanımızı neşterle göğüs bölgesinden yarmaya başlıyor cani herif. tabi kadın o esnada bağırıyor doğal olarak. acının dozajından ötürü bayılıyor. kadın bayılınca adam kadının içinde ne varsa söküyor işte eline falan alıyor, tamamen sağlıksız ortamda. ciğerdi, böbrekti, dalaktı ne bulursa söküyor. işte böyle bir filmdi.

ben adamın neşterle kadının göğsünü yarmaya başladığı anda kendimi kaybettim efendim. daha sonra okuduğunuz sahneleri ise ayıldıktan sonra arkadaşlar anlattı, oradan biliyorum. şu an ise ne pis arkadaşlarım olduğunu düşünüyorum. orada ben bayılıyorum, kendimden geçiyorum, nasıl kaptırmışlarsa psikopat ruhlu adamlar farketmiyorlar bile. daha sonra ben kendiliğimden yine ayılıyorum. bayıldım lan ben deyince de gülüşmeler falan. tiksindim şu an onlardan. içimde bi garip oldu zaten.

işte böyle efendim, kan tutması feci bi durum. evlerden ırak.