merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

kamyonlar kavun taşır

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. cahit külebi'nin 'istanbul' şiirinde geçen bir cümle. yaşar kurt'da bu isimle bestelemiştir bu şiiri. anne ve göndermeler albümünde bulunur.

istanbul

kamyonlar kavun taşır ve ben
    boyuna onu düşünürdüm,
    kamyonlar kavun taşır ve ben
    boyuna onu düşünürdüm,
    niksar'da evimizdeyken
    küçük bir serçe kadar hürdüm.

sonra âlem değişiverdi
    ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
    sonra âlem değişiverdi
    ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
    mevsimler ne çabuk geçiverdi
    unutmak, unutmak, unutmak.

anladım bu şehir başkadır
    herkes beni aldattı gitti,
    anladım bu şehir başkadır
    herkes beni aldattı gitti,
    yine kamyonlar kavun taşır
    fakat içimde şarkı bitti.
  2. yaşar kurt'un "kamyonlar kavun taşır ve ben hep seni düşünürdüm" olarak bestelediği şarkıdır..
  3. her seferinde,bir şekilde canımı sıkan şarkı.ya yaşar kurt'un sesi,ya müziği ya da her neyse.zaten içimdeki şarkı bitti benim de.
    denilenlere göre,yaşar kurt bu şarkıdan sonra,bir şekil inzivaya çekilmiş, çünkü onun içindeki şarkı da bitmiş.
  4. bir adet baş iki adet elin arasına alınır ve dinlenir. rahat. hazır olmak yok.

''artık bu şehir başkadır, herkes beni aldattı, gitti'' derken, gitara hamle yapmak, susturmak istersin. dur yaşar abi, yüreğim zaten kaldıramıyor şu yalnız geceleri. kavunlar kokmuyor artık. kabak tadı, hepsinde. onda da. o da kokmuyor zira. koklanmış. başkaları çekmiş, içine, kokusunu. ya da bir duyu yitmiş. sus yaşar abi, sus. bu şehir hep aynıydı. köreltti, çamura yatırdı. bir pejmürdelik aldı gitti. cadde ortasında bir klakson sesiydi, hoplatan yüreğimi. sorma, sonrasında ettiğim küfürleri. o kamyonun nezdinde, her şeye. küfür de bilmem halbuse. yardım ediyor necip dayı. asilik moduna sokuyor beni, o zaman dümdüz sövebiliyorum. bakma öyle, rahatlıyorum. '' herkes beni aldattı gitti'' lan! sus yaşar abi, allasen sus. aldatılmayı isteyen sensin. sen izin verdin, ha bir de ben. doğrusun. ama beyhude artık; istediğin kadar bağırarak söyle şimdi, o avazkar halinle ve dışından;

''içimdeki şarkı bitti'' deyu.
  5. msn' e ileti olarak yazıldığında çok yakıştıgını düşündüğüm sözdür.
  6. küçücük bir kuş kadar hürlükten bahseden şarkı.
    herkes aldatsa da, bu şehir değişse de bundan sonra, gitse de herkes;
    ben seni düşünürüm.
    içimdeki şarkı bitti lakin kamyonlar kavun taşır ve
    ben hep seni düşünürüm.

bünyeninizi alıştırın.
  7. yaşar kurt'un vokali,gitarı,sözlerin etkisiyle birleşince bir süre boş boş duvarlara baktırma gibi bir sonucu olan şarkıdır.
  8. hep insanların şehirleri terketmesi söz konusuyken, "artık bu şehir başkadır/herkes beni aldattı gitti." derken bir şehrin sizi terketmesinden bahseden, yaşar kurt tarafından bestelenmiş bir şiirdir.
  9. yaşar kurt'un o güzelim ilk albümünden izler taşıyan şarkısı.

ama elbette cahit külebi şiiri bu kadar yazmasaydı bu şarkı da bu kadar güzel olmazdı.
  10. cahit külebi'nin muazzam cümlesi. ancak, kamyonların kavun taşımadığı bir nesilim ben. o kadar naif yazmış ki üstat, özgürlüğün genleşen şartları bizleri es geçti. bizlere ak ya da ok kaldı. yaşar kurt'a asla dokundurduğum yok. aslolan kalmadı içimizde. ve şarkılar bitiyor çoğu zaman. beynelmilel özgürlük ve küçümsenmişlik algısı. ben böyle olamadım. umarım siz olursunuz.
  1. 1