merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

kamu yönetimi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. muhteşem siyaset yapma kabiliyeti kazandıran bölüm. -tabi bi yerde kapasite meselesi-

siyasi bir atışmada en fazla işinize yarayan türk siyasi hayatı derslerinin verdiği yakın türkiye tarihidir. tabi bununla sınırlandırmamak gerekir. hukuk dersleri, sosyoloji dersleri ve uluslararası ilişkilerle alakalı derslerin de katkısı yadsınamaz.

karşınızdakini verdiğiniz örneklerle avlarsınız...
  2. siyasal bilgiler (mülkiye) ve iktisadi idari bilimler fakültelerinde okutulan bölümlerden biridir. iibf'lerde okutulanında iktisat bilimleri daha ağırlıklıdır. türkiye'de iki tane olan (istanbul, ve ankara sbf) sbf'lerde ise daha ziyade siyaset bilimi ağırlıklı yetiştirilirler. bu sebeple sbf'ler kamu alanına eleman yetiştirme işini üstlenmiş gibi bir şeydir.

uzmanlığı olmayan bir bölümdür. bu bölüm mezunları her bir şeyden az buçuk anlayan ama hiçbir şeyin uzmanı olmayan tuhaf kişiler olurlar. bu uzmanlıklarının olmayışı da onlara dezavantaj getirir. özel sektör pek tercih etmez onları; hukuk bilen lazımsa hukuk fakültesi mezunu, iktisat bilen lazımsa iktisat fakültesi mezunu ..vs. kişiler hep kamu mezunlarının önüne geçer. bu her bir şeyden anlama zorunlulukları gereği sınavlarda onlardan her alanda soru işaretlemeleri beklenir.

onları en çok sınava alan bankalar, okulda tek bir seçmeli ders olarak okutulan ticaret hukukundan ve muhasebeden sorarlar inadına, o derece de şanssızdırlar.

mezunları "kamu yöneticisi" gibi tuhaf bir ünvana kavuşur. öyle okulu bitirir bitirmez edineceği, doktor gibi, mühendis gibi, avukat gibi karizmatik bir ünvanı yoktur kamu yönetimi öğrencisinin. okul bittikten sonra yıllarca çalışıp bir ünvan elde etmesi gerekir. artık uzman mı olur, müfettiş mi, denetçi mi, bu da onun şansına kalmış gibi bir şeydir. ömrü yaşlı teyzelere bölümünün adını açıklamakla geçer. bu sebeple kalabalık ortamlarda ne okuduğunu soranlara "kaymakamlık okudum ben" gibi son derece saçma bir cevap vermeyi de zamanla öğrenir.

meslek olarak değil ama, ikinci bir okul/ bölüm/ alan olarak, entelektüel merakla ve gelecek kaygısı taşımadan okunabilecek bir yerdir; ki ben ikinci bir seçme şansım olsa, kamu yönetimini meslek olarak değil de, ikinci bir çalışma alanı olarak seçerdim veya mesleğimi başka bir alanda belirledikten sonra ikinci bir alan okuyacak olsam da o kesinlikle kamu yönetimi (ve illa ki siyasal bilgiler fakültesi) olurdu.

bu bölümü okuyup çalışmaya başlayanlardan mesleğini icra edebileni yok denecek kadar azdır. yahu zaten ortada bir meslek de yoktur; hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletme, halkla ilişkiler, dünya siyaseti, siyasal tarih ve siyaset bilimi.. vb. bilimlerden oluşan karma bir disiplindir elimizdeki ve mesleki olarak hiç bir yönü, özelliği filan da yoktur. kamu yönetimi okumak kişiye meslek kazandırmaz kısacası, kişiye türlü bilimlerin karması olan bir disiplini öğretir. mezunları da bu disiplinin işlerine yarayacak kısımlarını çalıştıkları yerde kullanarak ancak mezun olduktan sonra uzmanlaşabilirler.

"ben ettim siz etmeyin" notu: okulu bitirir bitirmez çalışmak zorundaysanız ya da buna kendinizi mecbur hissediyorsanız, uzun zaman ders çalışmak, bir kaç yıl kamuda sıra beklemek filan (ki mutlu sonla biteceği de meçhuldür bu beklemenin) bana göre değil diyorsanız tercih etmemenizi öneririm.
  3. hukuk, iktisat ve işletmenin karışımı neticesinde oluşmuş; devlet kurumlarına yönetici yetiştiren fakülte
  4. çeşitli üniversitelerde okuyanlarını tanıdığım ve sohbet etme fırsatı bulduğum ama bölümün adına ve derslerin içeriğine yakışmayacak şekilde boş insanlarla doludur örneğin dışişleri bakanının adını bilmeyenler,atatürk ilkelerini sayamayanlar tbmm'nin açılış tarihiyle cumhuriyetin ilan tarihini karıştıranlar bile mevcuttur bunların içinde ne diyelim allah zihin açıklığı versin (bkz: öss müfredatının zararları)
  1. 1