merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 3

kalp

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. acıyı ve sevinci garip bir biçimde üzerinde hissettiğimiz lokasyon....hassas ve muhteşem bir pompa.
  2. dünya üzerinde nüfus oranı en yüksek olan memleket.

yakarış: bu kadar duygusal bir giri otuz bir numara olur mu be sözlük.
  3. aşkın sembolüdür. sevgililer gününde her yer kırmızı kırmızı kalplerle donatılır. ama atlanılan bir şey vardır: aşk, hislerle alakalı bir olgudur. e his, duygu vb. şeyler hep beyinde olup biten şeylerdir. kalp kan pompalamaktan başka bir halta yaramaz. ama şu vardır ki sevgililer gününde her yer bembeyaz beyin oyuncaklarıyla, beyin resimleriyle donatılamayacağından kalp bu iş için birebirdir.
  4. insan vücudundaki yaklaşık 4 litre kanı bir dakikadan daha az sürede 100.000 km'lik boru hattında* dolaştıracak kapasitede bir organ. saygılar.
  5. uzun süre kapalı olan kalp; hastadır. açılmazsa acı çeker, kapalı kalmak onun tabiatına aykırıdır.
    bir parça iyiniyet ve anlayışla bütün kalp kapıları açılır ve ne var ne yoksa anlayışlı olanın önüne saçılır. anlayışlı olan bundan sonra kapının açık mı, yoksa kapalı mı kalacağına takılmamalı, bunu kalbin sahibine bırakmalıdır. arasıra kapı kapansa da, ışığın ve aşkın tadını alan kalp, sık sık kapıyı açmak isteği duyacaktır. anlayışlı olan bunu düşünmeden, kendi işine dönmeli, onu zamana bırakmalıdır. misyonu yalnızca sevgi olmalıdır anlayışlı olanların, şifacı ve kurtarıcı olmalıdır.
  6. insan kalbinin teşıdığı yük dikkate alınınca onun ne kadar güçlü bir motor olduğu anlaşılır.kalp bir günde 100.000 litre kanı vucudumuza pompalar,bir vuruşunda 200 gram ağırlığı bir metre yükseğe kaldıracak güce sahiptir.bir dakikada kalp atışı bebeklerde 120,uykuda 50,normal halde 70,koşarken 140,ateşli hastalıklarda 120'dir.
  7. insan bünyesinde normal kalp atışları :
    0-1 yaşları arasında 120-140(atım/dk)
    1-3 yaşları arasında 90-120(atım/dk)
    3-7 yaşları arasında 90-100(atım/dk)
    7-20 yaşları arasında 80-90(atım/dk)
    20 yaşından sonra 60-80(atım/dk) şeklindedir.
  8. sevgiyi anlatan simgesel işareti el ile nedense ısrarla yanlış yapılan şeydir. şöyle ki, iki elin işaret parmakları ve baş parmakları birleştirilir ve kalp işareti yapılır. kalbin, afedersiniz, göt gibi olan yuvarlak kısmı nedense işaret parmaklarla, üçgen köşesi gibi olan kısmı ise baş parmaklarla yapılmaya çalışılır. halbuki başparmaklarla yuvarlak kısmı, işaret parmaklarla da sivri kısmı süper oluşmaktadır.
  1. 3