• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. stetoskoptan dinlenince lup dup şeklinde hissedilir lup = atrioventriküler kapakların kapanma sesidir
    dup ise semilunar kapakları kapanma sesidir...literatürde 4 ayrı ses olarak tanımlanmıştır
    s1 = atrioventriküler kapakların kapanma sesi
    s2 = semilunar kapakların kapanma sesi
    s3 = atriumlardan ventriküllere kan akımınn sesi
    s4 = atrium kontraksyionuna bağlı ses
    fakat s3 ve s4 kalp le ilgili bir patoloji olduğunda yüksek sesle duyulmaktadır
  2. dümdüz bi şekilde "kalbinin sesini dinle" diyen adamı bulup ağzını yüzünü dağıtasım var.
    öle durduk yerde karar vermeyle olmuyor bu işler. denedim; olmadı. dinleme kısmında sorun yok da bir bokum anlaşılmıyor. pratik lazım bi kere anlayabilmek için. bol bol fizyolojik ses duymuş olmak lazım. öyle ilk dinlemede olmuyor zort diye... bunun ek sesi var üfürümü var. her şey her şeyden dolayı olabiliyor bir kere. hadi dinlediği şeyin ne olduğunu buldun diyelim. göt ve tecrübe gerektiren bir iş ama farz-ı muhal duydun; ne anlama geldiğini biliyor musun? ı ıh. sus otur o zaman. öyle ani kararla kalp dinlersen göt olur kalırsın onu diyim. ben oldum; kaldım. kalbe yüklenen gereksiz manevi anlamın karşısında olmakla beraber pankreas ve dalağa da böyle anlamlar yüklemek isteyen gençlerin ensesine şaplak atasım var. güzel bir gece değil. kalbim öyle diyor. aslında yeter lan diyor da olabilir. bir şeyler diyor ama. kalp bu; diyebilir...
  3. birde bunun duyulma yerleri vardır yok şuradan duyulur yok buradan duyulur diye dersin birinde ezberletmişlerdi de neye yaradı bir boka yaramadı, unuttuk gitti, yok öğrenseydikte unutmasaydık bir boka yararmıydı yoo yine yaramazdı... kısacası gereksiz bilgi kardiyolog bilsin işine yarayan bilsin gerisi siktir etsin...