merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

kaliteli müslüman

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. akp'ye oy veren müslümandır. akp'ye oy vermeyen müslümanın ise itikadında ciddi eksiklikler var demektir. akp'ye oy vermeyen müslüman iyi değildir, çirkindir. daha iyisini yıllardır arıyorum arıyorum bulamıyorum.

akp'ye oy vermeyen, hele ki ilk müslüman cumhurbaşkanı adayı abdullah gül'ü desteklemeyen kişi, derecelendirmelerimize ve ölçeklerimize göre müslüman falan değildir.

misal ben önceleri gavur tohumuydum akp, büyük başkan tayyip erdoğan ve ilk müslüman cumhurbaşkanı adayı abdullah gül'ü desteklemediğim için. ama şimdi öyle mi. akp'yi, tayyip'i ve abdullah gül'ü destekliyorum, kaliteli müslüman oluyorum. siz de deneyin, siz de olun.

ek: ayrıca, akp'ye oy vermeyen ve onu sevmeyen müslüman fitnecidir. allah'ın laneti... öhöm neyse.
  2. hep vardır zaten bu kaliteli müslümanlarda "ben çok müslümanım, sen değilsin" havası.
    ben herbişeyimi yerine getiriyorum oysa senin yolun cehennemlik.
    böyle açıkça yüzüne söyleyenleri de var, sadece öyle düşünüp yorum yapmayanları da ya da sana bakış ve yaklaşım tarziyla belli edenler de var.
    mesela, bir kere bir arkadaş bana türkiye deki insan ve düşünce farklılığından bahsederken
    "ben dinime çok düşkün bir insanım (öyle), sen değilsin- ne güzel birbirimizi tamamlıyoruz" demişti.

hopppaa canım cici arkadaşım sen nasıl benim dinime düşkün olmadığımı çıkardın ? diye soruyorum. oysa arkadaşın son derece insancıl düşünceleri var o öyle ben böyle anlaşıyoruz da nerden bildin yahu?

evet sözümüz kaliteli müslümana geliyor, beni rencide etmeden (bunu başardı evet, beni dinime düşkün (!) bir insan olmadığıma ikna etti) aslında namazını kılmayanın, başını örtmeyenin faso fisoya geldiğini anlatıyor.

yine de o dinine düşkün özmüslüman ben dinine düşkün olduğunu sanma yanılgısı içerisinden kaliteli bir müslüman tarafından kurtarılmış ne idüğü belirsiz lakin, kaliteli müslümanlarla anlaşabilme yetisine sahip bir insan..
  3. kaliteli müslüman, " kirlenirim" korkusuyla politikadan olabildiğince uzak durandır.
    rant peşinde koşmayan, kul hakkından ölesiye korkan, insanlara attığı her kazığı allah'a attığının bilincinde olandır.
    hakkında konuşurken "o yalan söylemez" "o adamda yanlış olmaz abi" dediğiniz kişidir.

namazında gafil olmayan, öksüzleri doyurup, muhtaç olana yardım edendir.
    dünyanın bir ucundaki kardeşinin acısını ta yüreğinde hisseden, "komşusu açken tok yatamayan"dır.
    siz onları tebessümlerinden tanırsınız. iyi niyetlerinden ve hoşgörülerinden, yetimlerin başlarını okşayışlarından, ihtiyarlara merhamet edişlerinden, "yaratılanı yaradan'dan ötürü" sevişlerinden tanırsınız.

kırmızı ışıkta geçmeyen, otomobiliyle giderken yayaların üzerine çamurlu su sıçratmayandır. fatura kuyruğunun başına çaktırmadan geçmeye çalışmayan, söz ve bakışlarla başkalarını taciz etmeyendir.

kaliteli müslüman, oruç tutmayana dayak atmayan, sivas'ta diri diri adam yakmayandır.
    yurtları basıp öğrencileri dövmeyen, satırlarla adam doğramaya kalkmayandır.
    yani kaliteli müslüman "başkalarının elinden dilinden emin olduğu", kendinizi yanında güvende hissettiğiniz kişidir.

elbisesini daima temiz tutan, herdaim güzel kokan, akşam eşinin özlemle beklediği, çocuklarının çok sevdiği kişidir.
    kızlarına da oğulları kadar değer verendir. eğitimin önemini kavrayan ve insanlık için hayırlı bir nesil yetiştirmek için didinendir.

yani kardeşlerim;
    kaliteli müslüman herşeyden önce kaliteli bir insandır.
  4. kalite kontrolü yapacak olan allah'tır kaliteli müslümana göre..allah'ın birliğine inanır çünkü müslüman herşeyden önce..ki allah'ın işine kararlarına karışıp ona şirk koşmanın da kul hakkıyla beraber baya baya baba günahlardan olduğunu bilir..bu nasıl bi çelişkidir ki , kaliteli müslüman şöyle olmalı diyen kişi (allah değilse, ki değil galiba (bkz: ironi) ,) müslümanlığın temel ilkelerini bilmiyor olsun? yoksa çelişki filan değil , düpedüz şapşallık ilgi çekme amacı güden bi fikir beyanıyla mı karşı karşıyayız yarebbim?