1. eut bölümünün en gereksiz dersidir. anladık önemli olan kalite yönetim süreci ama bu kadar da kastırılmaz ki yahu. ödevler, quizler, sınavlar, sınavda prosedür yazdırmalar... kısacası itü'nün kurtulması gereken hammallık derslerinden bir tanesi, en azından eut için...
  2. dikkat, bilgi ve takip isteyen bir iştir.
    seri üretim yapan bir yerde kalite kontrol yapacaksanız ki bu bitmiş bir ürünün kontrolü olabileceği gibi, fason üretin yapan bir firmada yarı mamülde olabilir. kullanacağınız şey istatistiğin nimetleridir.

her bir ürünü tek tek incelemek duruma göre masraflı olabildiğinden eldeki yığın hakkında bilgi verebilecek sayıda/oranda ürün incelemeye tabi tutulur. tüm üretimi temsil edecek bir yığın oluşturmak , incelenecek ürünlerin üretimin farklı safhalarında ve farklı zamanlarda seçilmesi önemlidir. incelenmek için elde edilen ürünlerin gerekli ölçü, kalite gibi unsurları kontrol edilip bir istatistik oluşturulur. bu verilere dayanarak yığındaki ürünlerin hata payları güvenli bir tolerans dahilinde tutulması ile tüm üretim kontrol altında tutulmaya çalışılır.

bir diğer aşama ise az sayıda ürünü kontrol etmektir. burada her bir ürün imkan dahilinde tek tek kontrol edilir. yalnız kontrol edilme yöntemi eğer ürüne zarar verecekse hasarsız/tahribatsız kontrol yöntemleri kullanılmalıdır. bu durum ürünün kontrol masrafının ürünün maliyetinden az olduğu durumlarda tercih edilir. hasarsız kontrol yöntemleri micro ölçülerde kontrol yöntemleri olup, aşırı dikkat, bilgi ve özen gerektirir.

kalite kontrol üretimini ciddiye alan kurumların vazgeçilmezleri arasındadır. üretim aşamasındaki mühendislikler ile içli dışlı olan bu alan tüm dünyada üretim var oldukça pirim kazanacak ve önemini koruyacaktır.
  3. aylardır girmediğim itü sözlüğe girmemi sağlayan derstir.sınavı vardır,kaçmam gerekendir.

bir de özellikle kontrol grafikleri konusunda; ortalama,varyans belliyken ,ortalama belli varyans yokken ,varyans var gibi yaparken ortalama göz kırparken,aslında ortalama yok ama sen varmış gibi kabul ederken şeklinde onlarca da olasılıgı bunlara göre farklı hesaplama teknikleri vardır.
  4. şirketler ve bireyler farklı yorumlar verebilir, ancak genel olarak toplam kalite kontrol yönetim kontrolünün kendisi demektir. toplam kalite kontrol kavramı dr. armand v. feigenbaum tarafından ortaya atıldı. dr. feigenbaum 1950''li yıllarda new york''taki general electric kurmay merkezinde kalite kontrolden sorumlu firma yöneticisi ve ayrıca firma çapında imalat işleri ve kalite kontrol yöneticisi olarak hizmet vermiştir. toplam kalite kontrolle ilgili makalesi industrial quality control"ün mayıs 1957 sayısında yayımlandı, bunu 1961''deki toplam kalite kontrol: mühendislik ve yönetim" (total quality control: engineering and management) adlı kitabı izledi. feigenbaum`a göre toplam kalite kontrol bir organizasyondaki değişik grupların kalite geliştirme, kaliteyi koruma ve kalite iyileştirme çabalarını müşteri tatminini de gözönünde tutarak üretim ve hizmeti en ekonomik düzeyde gerçekleştirebilmek için birleştiren etkili bir sistem" olarak tanımlanabilir. toplam kalite kontrol; pazarlama, tasarım, imalat, muayene ve yükleme bölümleri dahil olmak üzere bütün bölümlerin katılımını gerektirir. bir şirkette, herkesin görevi olan kalitenin hiç kimsenin görevi olmama haline dönüşebileceğinden korkan feigenbaum, toplam kalite kontrol, tek uzmanlık alanı ürün kalitesi ve tek çalışma alanı kalite kontrol işleri olan iyi örgütlenmiş , bir yönetim işleviyle desteklenip işleyecek hale getirilmelidir, fikrini ileri sürdü. batı-tipi profesyonelliği, onu, kalite kontrol uzmanları tarafından yürütülen kalite kontrolü desteklemeye yöneltmiştir.
  5. kobilerde az iş yapana , endüstriyel tesislerde kadın personele uygun görülen birim. fizik bölümünü 6 yılda zor bitiren meziyetsiz bireyler dahi bu bölümlerde müdür olabilir. tabi türkiye'de uygulanan bu politikadan prosesin önemsiz olduğu anlamını çıkarmamalı. bizde bakış açısı sığ.