• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• kahverengi göz
  1. en sikko göz rengidir.. hiç bir tasfir yapılmaz , hiç bir şarkı sözü ( kahverengi gözlerin demeyin, ancak böyle zorlama bir şarkı olur .. ) veya şiir yazılmaz üstüne ..öylesine, alalade bir göz rengidir ..bir çok insan fark bile etmez " senin gözlerin ne renkti aşkım, şiir yazacam da sana tasfir yapayım " muhabbetine bile şahit olunabilinir ..nerden mi biliyorum, kendimden biliyorum ..

diğer gözler için tıklayınız
    (bkz: zeytin gözlüm)
    (bkz: maviş), (bkz: deniz gözlüm), (bkz: menekşe gözler)
    (bkz: iki yeşil zeytin tanesi) ( nazım hikmet' in tasfiridir ) (bkz: yosun rengi göz)
    bunlarda tıklamasız ..

ela gözlüm ben bu ilden gidersem
    ela gözlerini sevdiğim dilber
    bir ela göz

(bkz: daha gider bu)
  2. çoğu insanın sahip olduğu göz rengidir. yani benim etrafımda öyle.

mavi gözler yalan söyler,
    yeşil gözler aşkı gizler.
    siyah gözler aldatıp gider,
    ela gözler sevgiyi bekler.
    kahverengi gözler gerçek sever..

böyle de yüceltilmiş.
  3. eski sevgilinin sikimsonik göz rengi. lan bir boka benzemiyordu gözleri. o zaman bu gözlerin nesini sevdim, anlamıyorum. benimkisi daha güzel, bu mal mal mal baktığına göre kahverengi gözde hiçbir çekicilik yoktur. bildiğin siktiri boktan bir göz. çok çirkin lan işte, çirkin, çirkin, çirkin...*
  4. yaygınlığından olsa gerek, sahiplerinin kabullenmekte güçlük çektiği göz. bende de var iki tane, gayet memnunum. dışlanmayı hakedecek bi şey yapmadılar henüz.
  5. ülkemizde herkeste olan bir göz rengidir. kimse ben kahverenkli gözlüyüm diye egosunu tatmin edemez ama şu da var ki bal gözlüm ya da kestane gözlüm gibi benzetmeler yapılabilir. ayriyetten kahverenkli gözler içinde yazılmış şarkılar vardır. örneğin; senin en güzel yerin kahverengi gözlerin gözlerin.. gibi ki bu şarkıda hitap edilen kişinin gözlerinden başka hiçbir yeri güzel değil ki en güzel yerin kahverengi gözlerin denmiş. burada bir çelişki doğuyor. neyse sonuçta her 100 insandan 99'unun gözü kahverengidir diyebilirim.
  6. saf ela ve zümrüt yeşilinden sonra en sevdiğim göz rengidir..çok çeşitli tonları vardır..içinde kızılın tonlarını bulundurmayan tonları daha sevilesi tercih edilesidir..beyaz tenlilere daha çok yakışır.. hele ki, göz rengi ile saç rengi aynıysa değmeyin o hatunun güzelliğine..
  7. vasıfsız gözdür. toplum içinde renk olarak sayılmayan bir göz çeşididir aynı zamanda.

ne nazar değdirirler ne ağlayınca renk değiştirirler. küçükken sarışın olanları "gözlerim yeşilmiş sonra kahverengi olmuş" diye yutturabilirler. açık kahverengi göze sahip olanlar ela göz diye yutturmaya çalışırlar. koyu olanlar da siyah derler. bilmezler ki siyah göz rengi olmaz.

işin aslını söyleyin. ne o öyle giydiğin kıyafete göre renk değiştircek de bilmem ne. bizde yamuk olmaz. bizde sonradan renk değiştirmek olmaz !!1!1!
  8. en güzel göz olduğunu düşünüyorum.

hani bazıları bal rengine yakın, hani bazıları kahve telvesi gibi koyu, bazılarının tonu tarçın rengine çalıyor, bazısı kestane gibi açıklı-koyulu çizgili oluyor, bazıları sütlü çikolata yumuşaklığında bakıyor mel mel. siyah kirpik dipleri çevreliyor o tombul irisi, toprak gibi güven veriyor insana. bu güzelliği renkli gözlerde göremiyorum.