1. maraş, antep ve urfa illerimize verilen ünvanlar. türkçede bir kural olarak yer adlarına sonradan verilen bu ünvanların ayrı yazılması gerekmektedir. imlâ kılavuzundan da bu sözcüklerin doğru yazılışına ulaşılabilir.

(bkz: kahraman maraş)
    (bkz: kahramanmaraş)

(bkz: gazi antep)
    (bkz: gaziantep)

(bkz: şanlı urfa)
    (bkz: şanlıurfa)

imla kılavuzu için : http://www.dilimiz.gen.tr/dilbilgisi/imla/imlaklavuzu.html

düzeltme: kahraman, gazi ve şanlı ünvanlarının ayrı yazılması gerektiğini belirtmiştim. zira şu anda kullanılmakta olan tüm imla kılavuzlarında -fi tarihinden kalma 20 yıllık kılavuzlar değil- bu illerimize verilen ünvanların ayrı yazılması gerektiği yazmakta. ayrıca milli eğitim bakanlığının 6, 7 ve 8. sınıflarda okutmakta olduğu kitaplarda bu ünvanların ayrı yazılması gerektiği vurgulanır. bunların yanında son on yıl içinde basılmış olan pek çok haritada bu ünvanlar ayrı gösterilir. tüm bunlara rağmen tdk'nın yeni hazırladığı ve http://tdk.org.tr/... adresinde hizmete sunulan imla kılavuzunda bu ünvanların birleşik yazılmış olduğunu gördüm. bunun üzerine bilgi edinme hakkı çerçevesinde bu ünvanların nasıl yazılması gerektiğini sordum ve cevap elime geçen gün ulaştı. gelen cevabi mektupta aynen şu ifadeler var :

"sayın .......

ilgi: 18.01.2005 tarihli bilgi edinme belgeniz.

maraş, antep ve urfa illerimize sonradan verilen unvanlar bitişik yazılmaktadır. 2005 yılında yayımlanacak olan yeni kılavuz'da, kullanım sıklığı göz önünde bulundurularak bu unvanlar bitiştirilmiştir.

bilgi edinmenizi rica ederim.

prof. dr. şükrü halûk akalın
    türk dil kurumu başkanı"

bu sebepten, tdk ve meb adına tüm yazar ve okurlardan özür dilemekteyim.
  2. "bakın sizin sınırlarınız bu. bu şehirler de sınırlarınızı koruduğunuz şehirlerin yeni isimleri. sonradan yanlış olmasın sınırlarınızı şaşırmayın." diyerek verilen ünvanlar.

bir gün bizim sınırlarımızın aslı astarı nedir hacı! dediğinde delil olarak karşına kahraman, şanlı, gazi ünvanları çıkar. "haa demek ki buralar kahramanca savaştığına göre bizim sınırlarımız bunlar hacı" diyeceksin.

ayakta yemişler bizi...