• videolar

• görseller

• kagemuşa
  1. çeçen direnişini "çeçen faşizmi" adlı kaynaktan, islamı "turan dursun"dan, kuran kendi el yazmalarından öğrenen, gayet sık rastlanır bir metot yanlışına düşen bir yazar daha. sevin itüsözlük! bir kavram karmaşan daha oldu. şu halde tahtaya çıkıp 100 kez "özgürlük mücadelesi" yazması gerekiyor. feci halde anlam kargaşasına gark olmuş. ha bir de bol ve etik sahibi kitaplar okuması gerekiyor. itü sözlük'teki yazarlık çabasında başarılar diliyorum.
  2. bir adam hırsızlık suçundan dolayı idam edilecektir. ancak şingen'in küçük kardeşi takeda nobukado, şingen'e ikiz gibi benzeyen bu adamın hayatını kurtarır ve şingen'in kagemuşası yapar. önce kaçmaya çalışan bu adam, şingen ile görüşünce onun büyüklüğünden etkilenerek kagemuşa olarak yaşamayı kabul eder.

takeda şingen'in ordusu, tokugawa ieyasu'nun kalelerinden noda kalesini düşürmekteyken aniden barış istemiştir. sebebi de şingen'in ölümüdür. takeda klanı bu ölümü gizlemek istemektedir çünkü şingen vasiyetinde, "eğer ben ölürsem üç yıl gizleyerek memleketimizin savunmasını güçlendirip asla hücume geçmeyin" demiştir.

düşmanlarını kandırmak için önce yandaşlarını kandırması gerekmekteydi. o yüzden kagemuşa hakkındaki gerçeği sınırlı sayıda yakınlar bilmekteydi. kagemuşa zamanla, gerçek şingen gibi yönetmeye başladı. şingen'in oğlu katsuyori hücuma geçmek istediğinde de kagemuşa "harakete geçme. dağ haraket etmez." diyerek engeller.

fakat kagemuşanın gerçek şingen olmadığını bilen katsuyori tek başına yola çıkar. katsuyori'nin tek başına kazanması imkânsız olduğundan kagemuşa takeda'nın bütün ordusunu yollamaya karar verir. şingen'in ölümünün ardından üç yıl geçmesinin ardından kagemuşa attan düşer ve şingen'in kuması eskiden kawanakajima muharebesinde aldığı kılıç yarasının olmadığını farkeder. artık takeda klanı şingen'in daha önce ölmüş olduğunu açıklanmak zorundadır. katsuyori yerine geçmiş ve kagemuşa tekrar sıradan bir adam olmuştur.

vikipedi'den.
  3. 7.nesillerin içinde en fazla dikkatimi çeken yazar. boşa yazmadığını hemen her girisinde göstermekte. özellikle çaylaklık dönemimde girilerini oldukça inceledim ve dolu bir kişi olduğunu daha iyi anladım. umarım aynı şekilde yazmaya devam eder, bozmaz kendisini.