1. günümüzde ekonomik bağımsızlığını kazanan hemen her kadının çevresinde gördüğü mutsuz evlilikler ve onların sorunlu çocukları, aldatan erkeklerin çok sık rastlanması, kalplerinin evlilik yaşına gelene kadar birçok kez kırılması sonucu oluşan evlilik kurumuna endişeyle bakanların korkusu.
  2. kendine güvenen, ayaklarının üstünde durabileceğini bilen ve evlenince özgürlüklerinin kısıtlanacağını düşünen kadınların yaşadığı duygudur.
  3. kadınlarda olması erkeklerde olmasından daha mantıklı olan korku çeşidi.zira evlenmek kadın için hayatının,istese de istemese de,zorunlu olarak bir aileye adanması anlamına geliyor.bir nevi hayatı bitiyor,koca-çocuklar-ev üçgenini daha doğrusu bir ailenin bütün yaşamını yönetir,ve herkesle ilgilenir hale geliyor.işe gittiği ve hatta yoğun bir hayatı olduğu halde hala kocasının ihtiyaçlarını,mesela donunu bile o satın alıyor.çoluk çocuk zaten tepesinde.bir de ailenin dışarıyla bütün iletişimini sağlayan yine kadın olup,evde her işi yapan da yine kadın oluyor.daral geldi.
  4. günümüz evliliklerinin ne derece mantıklı olduğu düşünüldüğünde bu evliliklerinin mantığından çok daha fazla mantıklı olan korku.

insan ne için yaşamaya devam eder?bir şeyleri başarmayı,istediği şeyleri elde etmeyi umduğu için.neden bir şeyleri elde etmek ya da başarmak ister?mutlu olmak için.hepimizin asıl amacı değil midir mutlu olmak?para bile mutluluğun bir elçisi olduğu için istenir.yoksa başına bela olacağını bilse kim dünyanın en zengini olmak ister?eskiden bir çizgi film izlemiştim:eliyle dokunduğu her şey altın olan adam.yemek bile yiyemiyordu dokunduğu her şey altın olduğu için.ya da şöyle diyelim bir çöle düşse bir yudum su mu bir kese altın mı daha değerli olur bir insan için?

evlilik de böyle bir şey.kim ister ki mutsuz olacağını bile bile hayatını biriyle birleştirip evlilik bağıyla bağlanmayı?üstelik etraftaki hemen hemen her örnek bir önceki gördüğünden daha da beter bir durumdaysa yalnızlık daha da çekilir bir şey değil midir?ya bir gün acıklı şarkılarla* dolu bir playlist hazırlamışken kendine,karanlıkta oturup "hayatım böyle mi olacaktı?" diye düşünüp kafanı duvarlara vururken bulursan kendini?

işte tüm bu düşünceler doldurur insanın beynini.en ilginci ise evlilikten en çok korkanların en erken evlenenler olmalarıdır.
  5. 30'u geçenlerde de rahatlıkla gözlenen durum. ayrıca her kadın evlenmek zorunda değil ki.