1. duyguların "su üstündeki" kısımlarının karşılaştırılmasıyla varılabilecek sonuç.
    kimi insanlar duygularını naklen yayınlar, kimileriyse öylesine yaşayıp gidiyormuş gibi görünür ama içeride kopan fırtınalardan bir damla bile sızmaz dışarıya. bu iki durum her iki cins için de geçerli olabilir ama kadınların çoğu ilk davranışı erkeklerin çoğu da ikinciyi sergilemeyi seçtikleri için kadınlar daha duygusal diye bilinir.
  2. kadınlaarın her an her durumda ağlayabilme yetisine sahip oldukları için erkeklerden daha duygusal olduklarını iddaa ettikleri durum
  3. "genellikle" kadınların anılarına ve geçmişlerine daha bağlı olmaları, ufacık olaylar yüzünden örneğin televizyondaki bir türk filmi sayesinde oturup hüngür hüngür ağlayabilmeleri, hayatlarında her zaman duyguların yerinin olması, ufacık şeylerden bile çok ama çok etkilenebilmeleri, duygularını dile getirmekten çekinmemeleri gibi durumların tam aksine; erkeklerin "genellikle" duygularını dile getirmekten çekinmeleri, kaç aydır birlikte oldukları kız arkadaşlarına bile seni seviyorum diyememeleri, ağlamaktan yani en önemli duygu gösterme yöntemlerinden birini uygulamayamaları sonucu olarak ortaya çıkan genelleme. her genellemede olduğu gibi bunda da çürütücü faktörler vardır. kızlardan çok daha duygusal erkekler olabildiği gibi, taş kalpli kızlar da mevcuttur.