• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 1. kadınların alınganlık alıcılarının çok ince hassasiyete sahip olmalarından kaynaklanan , zamanında bir kadının "yeter ulan , erkekleri bir gün geçeceğiz" demesi üzerine gerçekten de cinsiyet üzerine bir tane erkek hakkı olmazken , son derece zikredilen kadın haklarının gün geçtikçe bölünerek çoğalması ile bir çok erkek yazar tarafından da "pakize suda" , "duygu asena" gibi birçok feminist yazardan korkarak savunulan cinsiyet tabanlı hak.

  muhtelif örnekler:
  gezme tozma hakkı
  oy kullanma ve de başbakan olup ülkeyi bir erkeğe taş çıkaracak kadar *ikme hakkı
  erkeklerin ortalama ömrünü kısaltma hakkı
  dedikodu yapma hakkı

  bahis konusu olgu ülkemize dünyadaki bir çok ülkeden önce girmiştir.
 2. aşık memo'nun bu konudaki sözleri dinlenmeye değer :

  dam sahibi insanlara biz kadınlar diyoruz
  buradan kendilerine biz çok hörmet ediyoruz
  kendileri ile esasen yoktur münakaşamız
  lakin onların damı var, bizim fik başşağımız
  haşa kadın haklarına lafımız yok ne demek
  hakkıdır istemeyenin damından fiktirmemek

  (bkz. aşık memo)
 3. sadece kadınlara neden mal edildiğini anlayamadığım, toplamda insan hakları olarak tek çatı altında toplanmasını gerektiğini düşündüğüm, bazı kendini bilmezler tarafından zorla dayatıldığını ve gereksizliğinin hat safhada olduğunu düşündüğüm bir baş kaldırıdır. eğer zulme uğrayan insan! varsa hakkını sonuna kadar aramalıdır, kadın veya erkek diye ayrımcılık yapmanın alemi yoktur.
 4. temel insan haklarının bile tartışıldığı bir ülkede, konuşulması abes mefhum! araya değil hanımlar, sıraya lütfen! arada insan hakları var!
 5. totalde insan hakları bulunup,kadın hakkı,erkek hakkı*** gibi ayırmalar zaten hakka saygı göstermeyen kimselerin içine düştüğü bilinçsiz cinsel ayrımcılıktır...
  (bkz: ben dedim oldu)
 6. seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkından habersiz, kıymet vermeyen, önemini kavrayamayan kadınlarla doludur bu ülke. çünkü amerika'da ingiltere'de kadınlar bu haklarını elde etmek için çok büyük mücadeleler verirken türkiye'de ise onlara sadece verilmiştir bu haklar. uğruna verilen mücadele neredeyse hiç olduğu için (elbette bazı kadın hakları için çetin mücadeleler vermiş türk kadınları da var.) ne alan ne veren sayar bunları.

  bir uyarı: kurtuluş savaşında cepheye erzak ve cephane taşıyan, silah kuşanıp savaşan, her türlü fedakarlığı yapan kadınların mücadelesi bağımsızlık içindir. kadın hakları için; millet vekili olmak için, boşanmak için, miras için, eşit çalışma koşulları için mücadele veren kadınlarımızın sayısı ise çok azdır.

  (bkz: ilk türk kadın doktor)