• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. burhan felek spor salonunun hemen bitişiğinde üsküdar askerlik şubesiyle beraber aynı binanın 3. katında yer alan askerlik şubesidir. tüm 14 nolu kadıköy otobüsleri buranın adını almış askerlik şubesi durağına uğrarlar zaten yollarının üstüdür.

askerlik durum belgesi almak için gittiğimde nüfusa kayıtlı bulunduğum ildeki gerçek askerlik şubeme saat 10:40 civarı çekilen faksın sonucunu 16:00 sularında almam sonrası iyi bir sinir harbinden geçirmiş şubedir aynı zamanda. tabi bunda suç kadıköy şubesinde değildir.

tüm bayan çalışanları hoş sohbettir, güler yüzlüdür, gelen mehmetçiklere ilgili davranırlar, faksın gelmesini beklerken geçirilen zamanda arada faksın gelip gelmediğini sorarlar. yalnız bu anlattığım durum oldukça tenha zamanlarında vuku bulmaktadır. tecil ettirme veya dağıtım işleriyle alakalı zaman aralığına denk gelirseniz kafalarını kaşıyacak zamanları yoktur. sizi sonuna kadar dinleyip ardından kendileri almak istedikleri cevapları hızlı bir şekilde sorarak alır, işlemi yaparlar. yine yoğun olduğu dönemlere denk gelindiyse papağan gibi her asker adayına,

-kaç yıllık okul mezunusun?
    -nerede oturuyorsun?

sorularını usanmadan defalarca defalarca ve defalarca sorarlar.
  2. bu şubede bir iş halletmek için sabah açıldığı saatten biraz önce kapıda yatmak lazımdır, saat 10.00 gibi gidilirse akşama doğru anca çıkılır. alınan sıra numarası 31, en son içeri giren sıra numarası 15, o öndeki 16 kişinin isi 3-4 saate bitmiştir. daha fazla uğraşmamak için belgeleri alıp ''pazartesi gel bitsin'' der yollarlar.
    bayan memurlar acayiptir, sorulan sorulara adam gibi cevap vermeyip üstüne size soru sorarlar. en acayip memur ise; al katta bulunan müracaat odasındaki kişidir göz göze gelinip, konuşulursa dövebilme ihtimali yüksektir.
  3. kadıköy yerlisi olmama rağmen muayene ve tecil işlemlerim 2 hafta sürdü. şube ve gata el birliği ile 2 haftada mental ve fiziken tükettiler beni en son işlemlerim bittiğinde 102 ohhh lann gücünde rahatladım. sakın son celp dönemlerine bırakmayın işlerinizi çok popüler bu şube akan akana adam sıra numarası alıyo önünde 120 kişi var, sıraları geliyo akşama kadar faks başında şubesinden faks bekliyo daha neler neler feci feci hatırladıkça çarpıntı tutuyo dil altı hapım nerde.
  4. insanı askerden soğutma gibi bir görevleri vardır. her ne kadar görev tanımlarında böyle birşey yazmasa da.

normal şans düzeyiyle yaşayan bir insanı 3 gün kendisine bağlar. bir gün öğleden sonra gidersiniz. gidişat hakkında bilgi alırsınız. sonra ertesi sabah gece 4 -5 gibi orada olursunuz. sekizbuçukta açılır. on gibi ancak içeri girersiniz. sıra alırsınız. öğleden sonra sıra gelir. işlemlerinize başlarsınız. ertesi sabah gelin derler. ertesi sabah gidersin. ve öğlene işiniz biter.

şu güzelliği de vardır. bir sürü arkadaşınız olur. devamlı geyik sürer. bundan dolayı da kimse ağzını bile açmaz. tabi biraz da askeriye korkusu vardır.

bu arada artık faks işi falan kalmamış ana sanırım bilgisayarlar internete 56k ile bağlı yoksa bu kadar yavaş olamaz. arada bir giden sistem vardır. o da çözülebilmiş değil. içerde birşeyler dönüyor ama bilen yok.
  5. bugün sabahleyin gittiğim, tenha olduğundan dolayı işlemlerin inanılmaz hızlı olduğu askerlik şubesi. şöyle anlatayım sabah 09:00'da içeriye girdim. yeni yasa gereği işlemlerin ortasında aile hekimine gidip muayene olup (nasılsın? - iyiyim. ) tekrar geri dönüp işlemlerin kalanını bitirmem 1 saat 20 dakika sürdü. 10.20'de işim bitmişti. 20 ağustos 2016'ya kadar kafam rahat sözlük. hele bir de yüksek lisans patlattım mı ver elini 2018-19... 20'de 30 oluyoz her türlü alıyorlar :(

dikkatimi çeken ise albay'ın muhteşem hızlı olmasıydı. adam bir kere beni süzdü 10 tane şey doldurdu. 30 saniyede doldurduğu şeyler ne ola ki imza bile atılmaz o sürede derken doldurduğu kısımların şu olduğunu gördüm.

aksan: iyi
    algı kabiliyeti: iyi
    görünüş: normal

vs. böyle giden kutucuklar. ulan ağzımı bile açmadım ne ara anladın onların iyi mi kötü mü olduğunu. zaten iki seçenek var iyi kötü diye. yanlışıkla '' pardon anlayamadım? '' desek algıya kötü yazacak. neyse askerlik mantığın bittiği yerdirden yola çıkarsak yine de bi buçuk saatte iyi hallettim işlemleri.