• görseller

• kızlarda meme gelişimi
  1. genel olarak; ergenlik dönemi diye adlandırdığımız 11 ila 20 yaş arasını kapsayan dönemde gerçekleşir.

ergenliğe giriş yaşı; genetik, ırk, sosyoekonomik şartlar ve iklim gibi faktörlerden etkilenir. ergenliğe giriş için kesin bir dönem yoksa da kızlar 9 - 13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar erkeklerden fiziksel olarak birkaç yıl önce gelişirler. ve bu fiziksel gelişimin erkeklerden önce olması kızlar kadar erkekleri de etkiler. kızlar ve erkekler de hayat boyu sürecek olan meme sorunsalının da temeli bu yıllarda atılır.

ergenlik öncesinde kızla erkeklerin cinsellik ayrımı sadece büyükler tarafından bilinir onun da bizim toplumumuzda ki yansıması erkeklerde; oğlum göster amcana pipini kızlarda ise "kızım ayıp" şeklindedir. ama yaş ilerleyip ergenlik denen durum baş gösterince bu cinsellik ayrımını kızlar ve erkekler de anlamaya başlar.

pek çok genç kız yeni gelişmeye başlayan vücutları ve bırakmak zorunda kaldıkları çocukluk dönemleri için karışık duygular yaşarlar. özellikle de göğüslerinin büyümesi ve regl görmeye başlamaları kararsızlık içinde geçen bir süreçtir. çocukluk dönemini bırakmak ve kadın olmaya başlamak fikri bir çok genç kız için korkutucudur. öyle ki ergenlik onları istemedikleri bir sürece sürükler. bunun nedeni de kızların vücutlarını tanımamaları ve bu noktada yaşadıkları bilgi eksikliğidir.

ama gelişimi konusunda bilgisi olan ve yeni gelişim dönemine hazırlıklı olan kızlar bu değişimin hemcinsleri ve karşı cins üzerinde ki etkisini fark etmekte gecikmezler. öyle ki; ilköğretim yıllarının sonuna rastlayan bu dönemde, okulda sadece memeleri olduğu için dünyayı yönetebileceğini sanan kızlar vardır. sadece sansalar iyi; hem de yaparlar.

erkeklerin bir kaç yıl geriden "erkek oldum" duygusuyla kızlara göre daha pozitif bir şekilde ergenlik dönemine girip; süreç olarak kızlara yetişmesiyle karşılıklı olarak duyguların ilginçleşmesi başlar. kızlar alışmaya başladıkları yeni vücutlarının karşı cins tarafından beğenilmesini de ister hale gelirler.

toplumda ki kızlar ve erkeklerin küçük, büyük meme takıntısı, bazılarımızın bunu sürekli olarak ifade ederken, bir kısmımızın konuşmaya dahi çekinmesi ergenlik dönemimizi geçirme şeklimizle ilgilidir. sözlüğe ve sol frame'in akışına baktığımız da ergenlerimizin nasıl bir süreçten geçtiğini az çok anlıyoruz. fakat yarın sizin de çocuklarınız olacağını varsayarak ergenlik dönemine dikkat diyoruz.

çünkü kızlarda ki meme, sadece meme denip geçilecek bir şey değildir.
    bir kızda ki meme, gelişimiyle; hem meme sahibini, hem diğer kızları, hem de erkekleri etkilemektedir.
  2. yarım atletten sayısal rakamlara çıkılma dönemidir.
    utanma, sıkılma vs. sonra 5 yıl sonra büyütmeye uğraşma evresi.
    tabi dik olması için soğuk kompleksler falan da filan.

ayrıca dik yürüyün.
    yoksa göğsünüzde su aygırı taşısanız bile bir işe yaramaz.
    (bkz: kendine güven)

yada...

uğraşmayın zaten bu devirde memeden çok bel altı takıntılı adam çok.
  3. o memeler ilk büyümeye başladığında acır. sonra farkedilecek kadar olunca yarım atlet kullanılır ne zaman ki uçları belirmeye başlar sütyene terfi edilir. utanılır, kambur yürünür, memeler yokmuş gibi davranılır, eziyette sınır tanınmaz. sonra memenin nelere kadir olduğu anlaşılır, duruma alışılır, bu sefer utanmanın aksine dekolteler giyilir, dirsek masaya dayanır, meme masaya konur.
  4. ek bilgi vereyim dedim :
    meme erkeklerde rudimenterdir. kızlarda puberteye gelince gelişir ve büyür. normal pzisyonda meme 2-6 costalar arasında, sternum'dan axial linea'ya kadar uzanır. şekil ve büyüklüğü kişiden kişiye değişir.bazı kişilerde axilla'dan inguinal bölgeye doğru uzanan ve süt çizgileri adı verilen hat boyınca yerleşen ikiden fazla gelişmemiş meme başı(hyperthelia,polithelia) yada meme(polimastia)görülebilir.
  5. esas ortaya çıktığı lise zamanlarında kitapları göğse bastırarak taşıma suretiyle(utanma göstergesi) baskılanmaktadır.
  6. fizyolojik açılımı olmasa da psikolojiye etkisi tüm kadınlar tarafından bilinen erkeksi hatlardan kadınsı hatlara geçiş evresidir.

erkek gibi olmanız önceden mahalle çocuklarınca kabul görmüşken, memenizin tomurcuklanmaya başlamasıyla bir anda o kabul görmüşlük kendini reddetmeye bırakır. memedir sokaktaki erkek çocuklarının sizi kız olarak farketmeye başlamasının sebebi.

hiç istemedim memem olmasını, belki babannemle gittiğim hamamdaki sarkık memeli yaşlı teyzelerdi sebebi belki de en yakın arkadaşlarımdan beni ayıracağını bilmemdi. ilk dışlanışımdı meme. aynı zamanda ilk kabul görüşümdü benden yaşça büyük kuzenlerimce.

artık sokakta oynamak geride kalmıştı büyüklerime göre. meme kısıtlanıştı. artık bir kız olduğunun farkında olun fizyolojik haliydi.

hiç sevmedim memeyi. ta ki erkekler üzerindeki etkisini görene kadar.

seviyorum artık. canım memelerim...