1. babaannem hep derdi; "iki şeye bakarak kız alınmaz, bir düğündeki haline, ikincisi de yıllık fotoğrafındaki pozuna, çünkü inanırım eyşan"

üniversitenin sonunda bir gelenektir yıllık fotoğrafı çektirmek, ben de çektirdim. hala da durur, annem bir tanesini çerçeveletip odaya astı. öyle melul melul bakıyorum ki, bitse de gitsek demek istediğim gözlerimdeki sönük ışıktan belli.

zaten erkeklerin foto çektirirken süreleri maksimum 1 dakika ve en fazla 3 deneme pozu. onlardan biri seçilir. lakin kızlarda öyle mi? en "benim için önemli değil" diyeni ful makyaj, saçlar fönlü geliyor ve minimum 10-15 dakika ve fotoğrafçının hayatından çaldıkları 1 saati de hesaba katarsak 1,5 saat zaman harcıyor. erkek 3 deneme pozu çekerken bir kız yaklaşık 15 deneme pozu çektiriyor ve yarım saatte bunların seçimi sürüyor.

bu kadar ön hazırlıktan sonra verilen pozlara gelecek olursak benim gördüğüm omuz üzerinden ters bakış, çeneyi kırılacakmış gibi tutarak kafayı yana eğip tebessüm etmek en favori pozlar. zaten bu pozlar kızlar için hayati önemi haiz. düğün fotosu gibi ömür boyu saklanıyor.

erkek arkadaşlarımdan bu yıllık fotolarını iş başvuru formuna, ikametgah ilmühaberine yapıştıranlar vardı. ne zaman mezun olduğumu siz düşünün, ikametgah ilmühaber mi kaldı?
  2. saçları kıvırcık olanlar;fön
    düz saçlılar ise maşa yaptırarak çektirir fotoğrafları
    erkeklerde ise 'kazanova' bakışları (?)
    fotoğraflar değildi yazılanlar güzeldir,arada açılır okunur.