1. trakya'da cinsiyet ayrımı yapmaksızın çocuklara hitap şekli. yemekteyken mesela "yi kızanım yi!" denir yesin de büyüsün diye. yahut sokakta ders verici serzenişlerden önce "a be kızanım, te bu topçaazla niye te burda oynarsınız? te o yana gitsenize!" gibi kullanılır.
  2. bir kişinin trakyalı olduğunu ele veren kelimedir. zira her ne kadar trakyalılar arasında "h" harfini yutma olayı gözlemlense de çok yaygın değildir. fakat uzun yıllar trakya'da yaşayıp düzgün türkçe konuşmaya çalışan pek çok insan bu "kızan" sözcüğünü ara sıra ağzından kaçırır,kendini ele verir,zararlı değildir,rahatça kaçırınız.
  3. sonuna "cık" ekinin gelmesiyle güzelleşen kelime..

    - efraim aga bırak kızancıklar oynasın beya..
  4. trakyalıların erkek çocuklara hitap şekli. kaç çocuğun var teyze denildiğinde ya "iki çocuğum bir kızım var" ya da "iki kızanım bir kızım var" derler. kızlar çocuktan sayılmaz. onlar kızdır.
  5. trakya'da sadece erkek değil kız çocukları için de kullanılır bu kelime.sadece erkek çocuğu olanlar ise çocuğum var derler.yani bir kızı bir oğlu olan biri 'iki kızanım var' diyebilir ya da 'bi kızım bi çocuğum var' diyebilir.evet saçma ama böyle yani çocuk deyince herkesin aklına erkek gelir