• görseller

  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
 1. kızı alabilmesi için tuzlu kahveyi bitirmeyi göze alması gerekir bi kere oğlanın.kız için neler yapıp yapamayacağı bi nebze ölçülür bu adetle.
  ha o kızın değeri bi fincan kahveyle mi ölçülür orası da tartışılabilir.ama yine de biz kızlar için izlemesi oldukça keyifli bişey olsa gerek.
 2. bazı yörelerde kahvenin kasten damadın üzerine döküldüğü de dikkate alınacak olursa o kadarıyla kurtulmak da iyi birşeydir.
 3. kız isterken kravat ve takım elbise içinde , bi yandan da kayınpederin sağ çaprazında sucuk gibi terlerken, damada indirilen ölümcül darbe. zira bu aparkattan sonra iyice sersemleyen damat kız tarafının her isteğine "he" der.
 4. en kısa zamanda test etme şerefine nail olmak istediğim,isteme merasimlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu düşündüğüm,özellikle bu hedeyi içtikten sonra damat kişisinin suratındaki ifadeyi gözlemlemek için merakla olay yerinde bitivereceğim,olan biteni anında sözlükle paylaşacağım,insanın hayatında bir kez de olsa böyle bir organizasyonun içerisine dahil olmasının gerekliliğini şiddetle savunduğum bir tuzlu,acı,ekşi hadise.
 5. saçma bir gelenektir, "mantıkla" bırakın akrabalığı, komşuluk ilişkisi bile yoktur. adam gibi istenen kızı adam gibi verin ama dimi. biz kız istemeye gidince tuzlu çikolata götürüyor muyuz? götürebiliriz de dimi.
 6. zamanında yurttaki oda arkadaşının bahsettiği ama yarım kulak dinlenen tuzlu kahve ikramı, zaten red cevabı verilecek olan damat adayına uygulanır. zaten red cevabı alacak olan damat adayı ise paşa paşa, gıkını çıkarmdan kahveyi içer. akabinde uygun bir dille görücülere teşekkür edilip, bu işin olamayacağı anlatıldıktan sonra sessizlik zaten red cevabı verilecek olan damat adayı tarafından bozulur; "ama ben tuzlu kahveyi bile içtim!". "ee ne yapalım yani içmeseydin" diyen kızımıza yönelen öldürücü bakışların ilki annesinden gelir. ne yazık ki yaşanan bu olay adeta bir aile geleneğiymişcesine anlatılır. bi daha mı, asla yapmayacağım diye söz verdi gerçi ama şeytan bu dürtüyor.
 7. tuzlu kahve getirmek kızım şerefsizliği
  damadın tepki vermemeside damadın ikiyüzlü ve haysiyetsizliğidir
  bu durumuda uzaktan izliyen aile üyelerinin götlüğüdür