• görseller

  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
  • kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek
 1. trakya yöresinde büyük bir zevkle uygulanmakta olan güzel adetlerdendir. damat adayına en heyecanlı gününde takılan bu çelmenin sebebi, istediği kız için nelere katlanabileceğini ölçmektir. tuzlu kahve ikram edilen damat adayı ağnızı buruşturmadan büyük bir iştahla bu kahveyi içmek zorundadır.
 2. damadın durumu bilmemesinden "lan amına koyim kız kahveye tuz koymuş,kim bilir yemeğe ne koyar?" gibi bi soru eşliğinde kızdan soğumasına neden olabilir.
 3. kız isteme olayının belki de en eğlenceli kısmıdır. her damat bunu bilerek kızı istemeye gider ama sanki habersizmiş gibi davranır. sonra herkesin içinde "seninki bu" denilmesinden de bir şey anlamamış gibi alır kahvesini çaktırmadan içer. kız verildikten sonra da cilveleşme için ortam arayan genç hemen bu konuyu kullanarak kıza yakınlaşır.
  işte olay da budur, eğlenceli yani çok da kötü birşey değil
 4. damadın sınanmasıdır. eğer akıllı uslu olup kahvenin berbat tadına laf etmezse göze girer. "ık mık" etmemelidir damat. ne o öyle daha ilk günden?!
 5. gelen kahve sadece tuzluysa yatın kalkın dua edin. sesinizi çıkarmadan için. daha beter ne olur diye soruyorsanız, kahvenin içine tuzla beraber kırmızı biber, kara biber, kimyon ve bir tutam deterjan atan pis manyaklar da var. buradan gelin adayının ne kadar psikopat olduğunu anlayabiliriz ve olay mahalini eğer ölmediysek derhal terk etmeliyiz.
 6. tuzlu kahve hikayesinden yola çıktığını düşündüğüm saçmalık. kuzenimin eşi ikram ederken bana denk gelmişti de içer içmez ortalığa "böğğ bu ne be!" diye türükdüğümden dolayı bir de halı koltuk temizlemişlerdi ertesi gün. ama biz onları uyardık yapmayın etmeyin bize güvenmeyin yaparız dedik ama dinletemedik. siz siz olun yapmayın. boşuna koltuk halı temizlemeye kalkmayın.